Luni, după ora 14.00, președintele României a avut o nouă ieșire publică, anunțând că va emite un decret, prin care starea de urgență va fi prelungită cu încă o lună.
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, după întâlnirea cu premierul şi cu mai mulţi miniştri, că ca fi necesară prelungirea stării de urgenţă cu încă o lună, iar decretul va fi emis lşa începutul săptămânii viitoare.
Klaus Iohannis a mai declarat că, în comparaţie cu alte ţări, creşterea numărului de persoane afectate de coronavirus nu a fost aşa de mare ca în ţări precum Italia şi Spania, lucru care vine din faptul că România a luat din timp măsuri foarte ferme, dar ”nu este momentul să ne relaxăm”, pentru că nu suntem la vârful epidemiei.
Revenim cu detalii și declarația completă a președintelui Klaus Iohannis.
![]()
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































De ce vreti sa nenorociti tara?De ce nu puneti carantina numei in localitatile in care aveti astfel de cazuri.Presedinte incompetent si neserios.Nu-i normal.Nu stiti sa gestionati tara.Lasati-ne liberi fara carantina.Numai niste nemernici din administratia nationala,locala si judeteana accepta astfel de restrictii dure.Dati-va demisia in mod urgent si dumneavoastra si Raed Arafat si MarcelVela si Adrian Streinu Cercel si Ministrul Apararii.Nenorocitilor,Hotilor,Pungasilor,Porcilor,Cretinilor!!!Jos cu voi din puterea statului.
Demisia!!!