Familia Ciurcă, din Făget, se pregătește de înmormântarea lui Sabin, tânărul de 25 de ani care a murit după ce a fost plimbat între spitalele din Vălenii de Munte, Ploiești (județean și CFR) și Câmpina.
Sabin a murit după ce niciun doctor din spitalele în care a intrat nu a vrut să-l opereze de hernie ombilicală pentru că era ”suspect” COVID.
Bărbatul s-a întors în țară din Germania, pe 7 martie și nu avea simptome ale contaminării cu coronavirus. Dealtfel, testul a ieșit negativ la scurt timp după ce a murit pe un pat din spitalul Câmpina.
Tânărul se căsătorise cu o săptămână înainte de tragedie și a lăsat orfană de tată o fetiță de numai o lună.
Bărbatul va fi înmormântat duminică, însă din cauza restricțiilor la slujbă vor putea participa numai opt persoane dintre cei apropiați.
Singura măsură luată de autorități până acum a fost doar amendarea Spitalului Municipal Câmpina cu 30.000 de lei (detalii AICI)
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































