La fiecare început de săptămână, îngrijitorii de la Zoo Bucov descoperă „arsenalul” cu care vizitatorii au atacat animalele în week-end. Vizaţi sunt leii şi urşii, despărţiţi de oameni doar prin canale cu apă.
Birchete, peturi, crengi, umbrele, monede şi chiar baterii de telefoane mobile. Asta descoperă angajaţii Zoo Bucov în cuştile şi ţarcurile animalelor sălbatice, agresate de vizitatorii certaţi cu bunul simţ. „Din păcate, încercarea noastră de a moderniza unele adăposturi, cum ar fi cele ale leilor sau urşilor este inutilă atât timp cât unii vizitatori continuă să arunce în animale cu tot felul de obiecte periculoase. Pentru că nu putem pune câte un paznic la fiecare cuşcă, luni dimineaţa, când facem curăţenie, adunăm crengi, sticle de plastic, bricehete şi alte obiecte ascuţite cu care animalele au fost atacate în week-end, perioadă în care avem un număr mare de vizitatori”, explică Iulian Costache, purtătorul de cuvânt al Zoo Bucov. În ciuda panourilor de avertizare, prin care oamenii sunt rugaţi să nu hrănească animalele, în cuştile maimuţelor sau păsărilor exotice ajung zilnic pufuleţi, cornuri cu ciocolată şi cipsuri, care le pot provoca boli ale aparatului digestiv din cauza concentraţiei mari de sare, zahăr şi E-uri.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























