Clădirea din Ploieşti, în care funcţionează Muzeul „I.L. Caragiale” va fi retrocedată. Imobilul a fost câştigat în instanţă de moştenitorul fostului proprietar.
Nenea Iancu e dat afară din Ploiești. Imobilul în care funcționează Muzeul "I.L.Caragiale" a fost câștigat în instanță de moștenitorul fostului proprietar. Consilierii judeţeni au aprobat, vineri 3 aprilie, trecerea imobilului din domeniul public în cel privat. Muzeul mai poate funcţiona aici 10 ani. Urmează ca reprezentanţii Consiliului Judeţean Prahova, fostul proprietar, acum administrator al muzeului, să negocieze cu moştenitoarea pentru stabilirea unei chirii. Directorul Muzeului „I.L.Caragiale”, Marinela Peneş, se poate spune că este încă într-o stare de şoc. Din două motive: pierderea clădirii şi, al doilea, în Prahova nu mai există altceva dedicat celui mai mare scriitor de teatru al României – un muzeu, o casă, o sală. „ Este foarte dureros ce se întâmplă. Cel puţin în Prahova nu mai este alt muzeu dedicat lui Caragiale. Deocamdată nu am analizat perspectivele juridice. Se poate întâmpla orice. Ne conformăm legii şi hotărârii instanţei,” ne-a declarat muzeograful.
Citește articolul integral pe evz.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































