Pentru a doua oară, nu au fost alocate fonduri pentru Catedrala Neamului/ Află care au fost argumentele pro și contra la Ploiești

catedralaPentru a doua oară în ultima lună, proiectul referitor la alocarea din bugetul municipiului a 200.000 de lei pentru viitoarea Catedrală a Neamului nu a trecut la vot la Ploiești.

Astăzi, aleșii locali, întruniți în ședință extraordinară, au reluat în discuție acest proiect. Consilierii social-democrați și liberali nu au participat la ședință. Singurul prezent din această tabără a fost Costel Horghidan (PNL), care a făcut de altfel și opoziție în Consiliul Locdal, susținând că nu este normal ca banii să fie acordați pentru Catedrala Neamului din București, în timp Catedrala Sf. Ioan Botezătorul de la Ploiești are nevoie la fel de mult de fonduri. „Catedrala din Ploiești nu are fonduri. |ncă o dată vreau să țineți cont că trebuie rezolvată Catedrala din Ploiești și pe urmă Catedrala Neamului din București. Trebuie să ținem cont că acești bani sunt și de la cel care este șomer, și de la cel care are salariu de 100 de milioane de lei și că trebuie să ne gândim să rezolvăm problemele ploieștenilor”, a afirmat liberalul Costel Horghidan. Ceilalți consilieri prezenți aveau o altă opinie. Iulian Bolocan (PNG-CD) a mizat pe faptul că astăzi este Sf. Ștefan și că trebuie ca toată lumea să fie mai îngăduitoare. Gheorghe Sârbu (PDL) a susținut că ar fi păcat ca nepoții să nu vadă pe zidurile Catedralei că și ploieștenii au contribuit la ridicarea ei. „Parcă nu stă bine unui popor ortodox să nu avem și noi, ploieștenii, o contribuție cât de mică”. Cu 13 voturi pentru ale consilierilor PDL și PNG-CD și unul împotrivă, cel al liberalului Costel Horghidan, proiectul nu a trecut.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău