Profesorul UPG, Emil Stan, reacție acidă la adresa premierului Orban: ”Pentru dânsul a plăti profesorii este același lucru cu a merge la crâșmă cu banii de alocație ai copilului”

Emil Stan, profesor la Departamentul Ştiinţele Educaţiei, Facultatea Litere şi Ştiinţe din UPG din Ploieşti, a reacționat pe Facebook după ce premierul Orban a comparat majorarea salariilor dascălilor cu banii cheltuiți la cârciumă.

- Publicitate -

Deși salariile profesorilor ar fi trebuit să crească de la 1 septembrie până la nivelul celor din 2022, Guvernul a amânat creșterea veniturilor dascălilor cu cel puțin un an.

Premierul Orban a comentat situația astfel:

„Uitați-vă la datele prezentate de INS și la prognoza legată de creșterea economică, care este o scădere de 3,8%. Când îți scad veniturile, e ca într-o familie. Dacă îți scad veniturile și abia mai ai bani de mâncare, de plata chiriei, nu te duci să îți bei banii la cârciumă.

- Publicitate -
Profesorul Emil Stan a postat pe Facebook un text critic după declarația premierului Orban:
”Pentru Domnul Prim Ministru, a plăti profesorii este cam același lucru cu a merge la crâșmă cu banii de alocație ai copilului
Ce este educația pentru Domnul Prim ministru? A sta la crâșmă, cu o bere în față, când restul comunității muncește.
Și asta o spune chiar în preajma campaniei electorale, ceea ce denotă disprețul pentru ceea ce ar trebui să reprezinte corpul profesoral românesc.

Citește și Analiză de criză a profesorului Emil Stan din UPG Ploiești: ”Doar în România internarea o stabilesc judecătorii”

Culmea este că marea majoritate a populației îi dă dreptate, fie și tacit (ăștia nu au făcut nimic în pandemie dar și-au primit salariile)
Într-o astfel de țară, cu un astfel de Prim Ministru și cu borfașii pe care îi numim clasă politică ce ne mai rămâne de făcut?
Poate să le arătăm ce înseamnă o țară educată, pentru că una de neisprăviți am văzut până acum. De unde începem? Aștept sugestii!”

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

12 COMENTARII

  1. Sugestie:
    Teoria solidaritatii la care apelati dvs. sa fie aplicata.
    Pai domnule profesor,cand se lansa chinavirusul prin martie si mediul privat cadea ca frunzele toamna,sistemul bugetar nu a fost afectat absolut deloc! Salariile au fost incasate intregi,desi multi nu se prezentau nici macar la munca (sa nu imi spuneti va rog ca se tineau cursurile online,ca nu va cred)

  2. Profesorii să fie oameni în primul rând, apoi să vorbească. Mulți nu intră în învățământ pentru că vor să schimbe ceva, relațiile sunt la putere, îi interesează doar salariul încasat. Mai ales profesorii universitari, reprezentanții viitorilor șomeri ce ies din băncile facultăților românești, pe deasupra si analfabeți.

  3. Bravo domnule profesor.
    Ne meritam soarta, și ne meritam aleși care cred ca sunt cei mai puternici oameni. Însă au uitat de unde au plecat. Au buzunarele pline de bani, și puțin le pasa de ce se va întâmpla cu cei din jurul lor.. Nu am văzut pe nici un politician sa spună ca nu a băgat mana în bani publici, și ca a ajutat tara asta cu ceva. Sa mergem sa ii votam ca pana cum.

  4. Pe asta se bazeaza toti cei care ne conduc (acest guvern PNL condus de acest animator de petreceri din toate carciumile, dar si de toate guvernele PSD si PDL de pana acum). Vor sa ne invrajbeasca unii impotriva celorlalti.
    Domnul profesor are dreptate! Primul carciumar al tarii arata un dispret total fata de profesori (desi ulterior a revenit si a spus cat de mult ii respecta el pe profesori – probabil la fel cum ii indrageste iohannis pe romani).
    Daca dumneavostra aveti (si sunt sigur ca aveti) de reprosat guvernului asupra modului in care a „salvat” mediul privat, este bine sa va exprimati.
    Asta cu „sa moara si capra vecinului” nu e buna, nu e constructiva!

  5. De ce atunci cind economia scade salariile functionarilor publici si bugetari nu scad ?
    In tara asta sint prea multi functionari publici si bugetari , prea scumpi si prea ineficienti .
    Stimabile domn profesor , salariul dumitale e platit din taxe si impozite luate cu japca din rodul muncii mediului privat ; nu din banii personali ai lui Orban . Dumneata sa ai in cap mereu ca angajatorul dumitale e poporul roman . Esti nemultumit ? Mars la munca in mediul privat . In invatamint , in cercetare , in productie , la lopata . Ca daca te intreb ce Dumnezeu ai produs dumneata o sa spui ca ai scris carti si ai educat studenti . Studenti care nu si-au gasit locul pe piata muncii cu ceea ce le-ai indesat dumneata in cap . E plina Romania de profesori care au catedra si norma intreaga numai ca sa isi poata lua salariile nemeritate ca de produs produc absolventi ce nu vor profesa niciodata in domeniul studiat . Toti care vreti bani mai multi dovediti-va eficienta , rostul de a trai profesional .

  6. Este o mică confuzie, crâșma a fost înlocuită cu taraba universitară, acolo unde se dau bonusuri serioase pentru definitivate, grade didactice, promovări etc. Se câștigă mai bine și poți influența orice. Puteți consulta declarațiile de avere să vedeți cum cresc conturile bancare. Să faci pe moralistul când suferi de amnezie financiară, este calea cea mai ”curată”!

  7. Intr-adevar in Romania oamenii care au stat cu burta pe carte care pun suflet in ceea ce fac sunt niste gunoaie.Adultii de azi sunt elevii de ieri.Cât suflet pune un dascăl până sa si atingă obiectivele nu conteaza.Eforturile financiare din banii personali si nervii întinși la maxim de multe ori pentru a reuși cu elevii ceea ce prevede programa sunt invizibile.Doar mediul privat metita apreciat .Dascălii cotizeaza la stat ca si restul societății.Dar ce sa mai vorbim dascălii au fost ,sunt si vor ramane mereu niste gunoaie.Felicitari societății românești pentru gunoaiele de dascăli care chiar n au facut nimic in societatea romaneasca.Rusine ne putem numi niste carpe ale societății românești.Doar privați merită respect Am terminat o scoala, am invatat până mi au ieșit capacele imi educ elevii cu pasiune, fac eforturi financiare din banii familiei pentru multe lucruri pe care nu mi le da statul si nici părinții, ma bucur de reușitele elevilor mei și sunt mândră de ele.Ce naiba sunt cârpă societății românești și ar fi trebuit să primesc nasturi in loc de bani sau la lopata cu mine ca mi-am urmat vocația si fac cu suflet si pasiune tot ceea ce fac.Sa mi fie rusine!!!!!!!

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău