Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat că purtarea măștii în școli este obligatorie atât pentru elevi, cât și pentru cadrele didactice și personalul auxiliar, cu câteva excepții.
Elevii vor purta masca de protecție atât la cursuri, cât și în pauze.
Excepție fac elevii de la grădiniță și clasa pregătitoare, care nu vor fi obligați să poarte măști.
„Se merge pe purtatul măștii și în sala de clasă pornind de la clasa I, excepție vor face elevii de grădiniță și cei de la clasa pregătitoare. Când ies în pauză, elevii vor se vor dezinfecta pe mâini, când intră înapoi, la fel.
Măsura purtatului măștii va rămâne obligatorie fiindcă transmiterea este aerogenă și masca este cea mai sigură regulă, pentru că nu avem certitudinea că elevii vor respecta distanța minimă de siguranță sanitară de un metru”, a declarat Nelu Tătaru, ministrul Sănătății.
Detalii pe edupedu.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































Dar cum mananca acești copilași cu masca pe gura.Chiar nu vă dați seama că distrugeți acești copilași
oameni buni trezitiva odata nu mai dormiti… haideti sa ne unim cei care inca mai suntem ,,normali,, haideti sa uitam de drogati, alcolisti si cersetori si sa iesim in fata ca altfel nu se mai poate… haideti sa nu mai purtam ura si dusmanie unii faya de altii… priviti putin in jurul vostru… au reusit de ne-ai dedpartit de familii (copiii,parinti,frati,surori,bunici s.a.m.d) am ajuns sclavii europei din vina noastra pt ca am stat cu bratele legate… haideti sa facem ceva dragi romani haideti sa o ucidem pe ,,satana,, doar unindune putem invinge… Desteaptate romane… daca acesta este imnul româniei pai atunci haideti sa il pastram altfel acest imn al romaniei va deveni un fel de ,,somnoroase pasarele,,
Dacă copilul are o dizabilitate, cum stă cu masca 4 ore? Și când e pauza pt masa?