Dacă pentru elevii de clasa a VIII-a și cei de clasa a XII-a, în linii mari, au fost anunțate măsuri pentru organizarea sesiunilor de examen, Ministerul Educației nu a comunicat până la această dată nicio reglementare cu privire la modalitatea prin care elevii claselor a IV-a vor susține testele pentru înscrierea la clasele de gimnaziu constituite la nivelul liceelor.
În mod normal, pentru înscrierea elevilor de clasa a IV-a care doresc să-și continue studiile la clasele constituite la nivelul liceelor, pe lângă planul de școlarizare aprobat deja, Ministerul Educației ar fi trebuit să anunțe reglementări cu privire la organizarea testelor la nivelul unităților de învățământ.
Astfel, pentru elevii care doresc să se înscrie în clasa a V-a, în clasele cu predare în regim intensiv a unei limbi moderne de circulație internațională sau cu predare matematică la nivel intensiv, Ministerul Educației nu a transmis în teritoriu nicio reglementare cu privire la susținerea testelor, spre disperarea părinților care nu știu cum anume se vor desfășura, din cauza pandemiei de coronavirus, evaluările.
În mod normal, în cazul în care numărul total al elevilor care optează pentru clasele de predare în regim intensiv este mai mare decât numărul de locuri aprobat pentru acest tip de clase, toți elevii susțin testul pentru evaluarea nivelului de competență.
„Se așteaptă clarificări pe această temă de la Ministerul Educației”, a precizat Aurel Graur, purtătorul de cuvânt al IȘJ Prahova.
„În primul rând aș vrea să menționez că suntem în plină pandemie… Da, ok, STĂM ÎN CASĂ, școala este on-line… Bun, ne-am conformat. Pentru elevii de clasa a IV-a nu a existat nicio informare. Ministerul Educației i-a anunțat decât pe cei din clasa VIII-a și a XII-a când se vor ține examenele și când/cum vor începe cursurile. Pe noi, părinții copiii elevilor de clasa a IV-a, nu ne-a anunțat nimic. Stăm și nu știm nimic… Am sunat la Inspectoratul Județean Școlar să mă interesez dacă ei știu ceva, dar se pare că nu au nicio informație, ba chiar ni s-a transmis „să ne pregătim că avem timp, având în vedere că nu se merge la scoală”…Pe bune? Aveți habar cum arată o culegere de matematică pentru clasa a IV-a? Vă spun eu, e foarte grea și nu pare deloc asemănătoare cu o culegere de pe timpul nostru. Ne crează și nouă, părințiilor, dificultăți. Copiii ajung să muncească mai ceva ca un adult… Ce viitor vor avea copiii ăștia? Cu ce-au greșit de nu ne informați ce vom face pe viitor? Sau mai bine să lase școala și să-i trimitem la sparanghel să muncească?”, este scrisoarea unei mămici din Ploiești.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Părinții au luat-o razna.
Cei de a opta și cei de a douăsprezecea sunt la o răscruce de drumuri, important pentru a coti într-o direcție sau alta.
Părinții copiilor de 10 ani, dar și unii învățatori mai sus puși, (copii care nici nu știu încă ce este valoarea și ierarhia de valori, ei stiu numai de calificative) sunt cei care ii împing sa realizeze ceea de ei probabil nu au reușit. Copiii sunt prea mici ca să dorească sa se înscrie la cine știe ce intensive la… liceu. Sunt destule intensive de limbi străine în toate școlile, iar intensive de matematica sunt la unele școli foarte bine cotate.
Abia o sa reușească (sa speram) cei de a opta și se a douăsprezecea sa susțină examene cu măști pe fata și cu manusi sau cu dezinfectant la fiecare banca.
Asa vreți părinți și învățatori ambițioși sa va chinuiți copilașii de 10 ani?