Liber doar pentru elevi, NU și pentru profesori. De ce sunt chemate cadrele didactice la școală între 11-22 martie

profi_catedra_974ff.jpg

profi_catedra_974ff.jpg

„Vacanța“ venită pe neașteptate pentru elevi nu se va transforma în zile libere și pentru profesori. Aceștia își vor primi salariu integral pentru perioada 11-22 martie chiar dacă nu vor preda, însă au obligația de a veni la serviciu.

- Publicitate -

În cadrul videoconferinței dintre inspectorii școlari și ministrul Educației, Monica Anisie, a fost decisă măsura ca în zilele în care copiii vor sta acasă, pentru a preveni infectarea cu coronavirus, dar a permite și acțiuni ample de igienizare și dezinfecție a unităților de învățământ, cadrele didactice să vină la muncă. 

Potrivit lui inspectorului școlar general Constantin Pisău, de la ISJ Prahova, au fost trimise înștiințări cu măsurile dispuse către toate școlile din județ.

„Dascălii își vor fi plătiți integral pentru aceste zile, ca atare trebuie să vină la serviciu. Își vor reface planificarea materiei astfel încât să găsească soluții pentru realizarea planului de recuperarea orelor pierdute, unii dintre ei vor susține lecții online. Nu întrerupem de tot activitatea“, a precizat Pisău.

- Publicitate -

Tot astăzi a fost trimisă și o circulară privind modul în care elevii și profesorii vor ține legătura online, printr-o platformă educațională. Aflați mai multe detalii despre ȘCOALA LA DISTANȚĂ.

Și tot în urma discuției de astăzi a fost decisă și amânarea simulărilor examenelor naționale pentru elevii din anii terminali.

Foto cu caracter ilustrativ

- Publicitate -

profi_catedra_778d7.jpg

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău