Asociațiile de elevi, studenți, tineri și părinți cer Guvernului mai multe ore de sport în programa școlară

sport_a36da.jpg

sport_a36da.jpg„Ne dorim mai multe ore de sport! Ne dorim o sală de sport, ne dorim spații amenajate pentru a face sport!” a fost una dintre dorințele exprimate cu vehemență de mii de copii, în cadrul unui eveniment inedit. Marșul Educației a fost realizat de fosta jucătoare de tenis, Raluca Ciulei, în 60 de școli între Cluj-Napoca și Vama Veche.

- Publicitate -

Concluziile au fost preluate și susținute de patru organizații ale elevilor, studenților, tinerilor și părinților, precum și de Institutul Sportiv Român, care cer acum oficial “Guvernului să ia act de dorința celor peste 35 000 de copii, care vor să facă mai mult sport în școli”, scrie Edupedu.ro

În prezent, elevii au două ore de sport obligatorii pe săptămână, de la clasa pregătitoare și până la clasa a VIII-a inclusiv.

Cererea de suplimentare a orelor alocate mișcării este adresată aceluiași Guvern care a încercat să scoată profesorii de sport de la clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a și să îi înlocuiască cu învățătorii, din rațiuni economice.

- Publicitate -

În perioada 11 mai – 9 iunie 2019, Raluca Ciulei a parcurs la pas 1.200 de kilometri, între Cluj-Napoca și Vama Veche, pentru a lua pulsul „de la firul ierbii” privind sistemul educațional românesc și de a transmite un mesaj guvernanților despre schimbările care se doresc.

În cele 60 de școli vizitate, din 8 județe, învață circa 35.000 de copii, a declarat Raluca Ciulei la finalul proiectului său „1200+ km pentru educație”.

Sursa: Edupedu.ro

- Publicitate -

sport_36b25.jpg

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău