Elevii din școlile prahovene sunt așteptați, până pe 7 iunie, la o expoziție aparte. Una interactivă, unde sunt încurajați să descopere știința prin intermediul simțurilor.
Timp de o oră, elevii au parte de o lecție nonformală, interdisciplinară. Biologia, Fizica, parțial și Chimia se întrepătrund pentru a-i face pe copiii cu vârste între 5 și 14 ani să înțeleagă mai bine cum stau treburile cu lumina, imaginea, curentul, sunetul etc. Incursiunea în lumea simțurilor are loc în „Laborator 2.0“, găzduit de Muzeul Județean de Științele Naturii Prahova și organizat de Eventera.
Lecțiile sunt adaptate în funcție de vârsta participanților, dar și dispoziția elevilor pentru informațiile furnizate.
Citiți mai multe despre Expoziția „Laborator 2.0“
Am asistat și noi la o oră ținută de Camelia Cojan, de la Eventera. „Oaspeți“ i-au fost peste 20 de elevi dintr-o clasă pregătitoare de la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu“, din Ploiești. Energici, curioși, nerăbdători, cei mici au reușit pentru o oră să fie atenți la lucrurile extrem de interesante pe care le simt, le văd, le trăiesc, dar despre care nu știau cum sunt posibile.
După o scurtă parte teoretică, elevii s-au bucurat de exemplificarea informațiilor. Au văzut ce înseamnă să ai defecte de vedere și de ce unii oameni poartă ochelari, au înțeles cum se produce curentul, s-au bucurat de jocul luminilor, au aflat cum sună thereminul etc. Dacă timpul nu ar fi fost limitat, cu siguranță mulți dintre ei s-ar fi jucat cu echipamentul care n-ar trebui să lipsească din nicio școală.
David (foto) are aproape 7 ani, iar ora nonformală i s-a părut extrem de frumoasă și interesantă. A reținut că simțul este invizibil, dar foarte important.

„Chiar dacă mi-au plăcut multe lucruri pe care le-am văzut aici, eu nu-mi doresc să fiu om de știință, ci veterinar. Acasă am o pisică fără o ureche și cu ceva probleme la picior și un cățel care este întreg. Țin mai mult la pisică, iar când o să fiu mare îmi doresc să ajut animalele care au probleme“, ne-a spus David.
Și pentru colega lui, Clara (foto), experimentele au fost interesante, a aflat o mulțime de lucruri noi, însă nici ei lecția despre științe nu i-a schimbat dorința de a fi actriță.

„Vreau să fiu ca bunicul meu, Tudorel Filimon, care apare în televizoarele oamenilor în «La bloc»“, ne-a spus Clara.
Genul acesta de lecții ar trebui să fie o constantă în școlile românești, unde, din păcate, în continuare se merge pe foarte multă teorie și mai puțin pe parte practică. În plus, elevii simt nevoia de a experimenta. „Se vede că acest lucru nu se întâmplă la școală. Sunt curioși, sunt dornici de cunoaștere. Noi adaptăm informația în funcție de vârsta și receptivitatea elevilor. Lecția este una interactivă și la care așteptăm cât mai multe clase. Și-au anunțat deja prezența elevi din diverse localități ale județului, dar mai sunt locuri pentru cei dornici“, ne-a declarat Camelia Cojan.
Întâlnirea durează 50 de minute se desfășoară zilnic, în intervalul 9:00-17:00.
Foto: Liliana Maxim
![]()
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































