
Legea salarizării profesorilor ar putea fi, din nou, schimbată. Cel puțin, așa intenționează ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, care a declarat că veniturile cadrelor didactice să fie diferențiate în funcție de cine „muncește mai mult și are rezultate măsurabile“. Însă acest lucru ar putea fi pus în practică doar printr-un nou act legislativ.
„Din punctul meu de vedere ar fi foarte important și în ceea ce privește salarizarea profesorilor să avem o salarizare diferențiată. Pentru că cine muncește mai mult și are rezultate măsurabile, teoretic ar trebui și recompensat în mod corespunzător. Din păcate, în acest moment, Legea salarizării într-o foarte mică măsură, aproape deloc, ne permite acest lucru. Însă legea se poate schimba,” a declarat Ecaterina Andronescu, la Suceava, citată de wwwedupedu.ro
Declaraţia vine în contextul în care salariile profesorilor au crescut cu 140% în ultimii ani, după cum a susținut Ministerul Educației, într-un răspuns oficial la revendicările lansate de Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”. FSE a cerut instituției să acorde sporul de suprasolicitare neuropsihică de 10% întregului personal didactic din învățământul preuniversitar. În replică, Ministerul Educației spune că, „potrivit legii, se acordă sporul de suprasolicitare neuropsihică cadrelor didactice care predau cu normă întreagă sau parțială”.
Tot sidicatele, dar de această dată FSLI, au reacţionat zilele trecute la o declaraţie făcută de ministrul Muncii, susținând că acesta a prezentat în spațiul public „cifre eronate privind creșterile de salarii din Educație”.
Foto cu caracter ilustrativ
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























