Doi elevi de la Colegiul Național „Mihai Viteazul“ din Ploiești, calificați la concursuri internaționale. Cu ce rezultate s-au întors și ceilalți participanți la competițiile din țară

lmv_0ee6e.jpg

lmv_0ee6e.jpg
Fac ce fac, iar de la olimpiadele naționale se întorc atât cu premii, cât și cu calificări la concursile internaționale. Vorbim despre câțiva elevi ai Colegiului Național „Mihai Viteazul“ din Ploiești, talentați, dar și pasionați de materiile la care se impun în competițiile de nivel înalt.

- Publicitate -

Pe lângă numeroase mențiuni și medalii, s. au distins, pentru moment:
Mihai Militaru (cls. A V-a) – Matematica – premiul I. Elevul pregătit de profesorul Gabriel Țaga a fost singurul care a obținut punctaj maxim.

Darius Enache (cls. a XII-a) – Logică – premiul I (prof. Nicoleta Iordache)
Ana Constantinescu (cls. a VIII-a) Chimie – premiul al II-lea (prof. M.Morcovescu)
Mara Ciu (cls. a XI-a) – Engleză – premiul I (prof. Simona Mazilu)
Veronica Vrânceanu (cls. a XI-a) – premiul al II-lea (prof. Madalina Parnichi)

Acestora li se adaugă doi elevi care au reușit performanța de a se califica în loturile internaționale. Andra Primăvăruș, cu premiul I la Neogreacă, merge la Olimpiada Internațională, iar Ștefan Țaga va face parte din lotul lărgit pentru Balcaniada de juniori.

- Publicitate -

Foto:

lmv_388c2.jpg

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău