În această dimineaţă, la Hotel Central din Ploieşti, a avut loc un eveniment organizat de compania Dalkia, prilejuit de împlinirea a 50 de ani de funcţionare CET Brazi şi 7 ani de la înfiinţarea Dalkia Termo Prahova. Au participat primarul Ploieştiului, Andrei Volosevici, preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Mircea Cosma, prefectul judeţului, Adrian Dobre şi preşedintele Directoratului Dalkia România, Gilles Humbert.
Reprezentanţii autorităţilor locale şi judeţene au mulţumit Dalkiei pentru activitatea şi raportul calitate-preţ oferit în administrarea sistemului centralizat de termoficare la care sunt racordate 58.000 de apartamente, 71 de instituţii publice şi 753 societăţi private.
Principalele rezultate obţinute în 7 ani de la semnarea contractului de concesiune sunt:
– 30% mai puţină energie primară consumată pentru 1 gigacalorie să ajungă în apartamentele ploieştenilor
– Indicatorii contractuali de performanţă depăşiţi
– 46% mai puţine emisii de CO2
– 94% mai puţine emisii de SO2
– 44,3% mai puţine emisii de Nox
– Reducerea cu 14% a pierderilor pe reţele
– Certificarea Sistemului de Management prin Calitate ISO 9001 şi ISO 14.001
– Mai mulţi clienţi racordaţi la sistemul de termoficare
– Cel mai mic preţ pentru apă caldă şi căldură din România
– Utilizatori finali mulţumiţi de serviciile oferite
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























