Barieră la rampa ecologică. Ce se întâmplă cu deșeurile din Ploiești

deseuri.jpg

deseuri.jpg

Administratorul rampei ecologice de la Boldești, compania Vitalia, a interzis accesul autospecialelor Rosal care aduc deșeuri din Ploiești, până când operatorul de salubritate nu va plăti o taxă suplimentară de 80 lei/tonă pentru fondul de mediu. Compania Rosal refuză să semneze un act adițional la contractul cu rampa atât timp cât legea, aflată încă în dezbatere publică, nu stabilește dacă operatorul de salubritate achită taxa cu pricina.

- Publicitate -

De la 1 ianuarie 2016, Ministerul Mediului a impus o taxă de rampă de 80 de lei/tonă administratorilor rampelor ecologice, fără să publice normele de aplicare, legea fiind încă în dezbatere publică.

Vitalia a solicitat tuturor operatorilor de salubritate încheierea unor acte adiționale prin care, pe lângă tariful de 59,9 lei/tonă perceput pentru deșeuri să fie achitată și taxa suplimentară de 80 de lei/tonă.

Rosal a refuzat să încheie un astfel de contract, reprezentanții companiei susținând pentur observatorulph.ro că nu există în prezent în lege obligația operatorului de a achita această taxă.

- Publicitate -

Dacă prevederea ar fi stabilită în sarcina operatorului, prin normele de aplicare a legii respective, efectul ar fi majorarea tarifului perceput populației pentru ridicarea deșeurilor. 
foto cu caracter ilustrativ

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău