Începând de astăzi, ploieștenii își pot plăti taxele și impozitele locale aferente anului 2015. Acestea au rămas la aceleași valori ca în 2014. Până la 31 martie, pentru plata integrală a taxelor, Primăria Ploiești acordă o bonificație de 10%.
Astfel, pentru un apartament cu 2 camere, cu o suprafață de 54,81 mp, situat în Malu Roșu, impozitul pe 2015 este de 141 lei. În cazul apartamentelor cu 3 camere din aceeași zonă, acesta crește la 163 de lei. În Mihai Bravu, pentru un apartament cu 2 camere se percepe un impozit de 145 de lei, iar pentru unul cu 3 camere 185 de lei. Cel mai mult vor plăti ploieștenii care au locuințe în zona centrală.
În schimb, proprietarii mai multor clădiri plătesc impozite majorate cu până la 300%. Astfel, pentru contribuabilii persoane fizice care detin in proprietate mai multe cladiri, cu exceptia celor dobandite prin succesiune legala, impozitul pe cladiri se majoreaza dupa cum urmeaza:
– cu 65%pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
– cu 150%pentru a doua cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
– cu 300%pentru a treia cladire si urmatoarele in afara celei de la adresa de domiciliu;
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































