Ministrul Finanțelor: Plafonarea prețurilor la alimente duce la o problemă de aprovizionare

Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a declarat joi, la Digi24, că plafonarea prețurilor la alimente ar putea duce la o penurie a acestora. Măsura plafonării prețurilor la alimente și medicamente este prevăzută într-un proiect al PSD, adoptat deja de Senat.

„Să terminăm cu proietele populiste. Nu putem să aruncăm cu bani în stânga și în dreapta că nu ajutăm pe nimeni”, a declarat Cîțu.

Ministrul Finanțelor susține că nici plafonarea prețurilor nu este o soluție pentru că ar putea duce la o problemă de aprovizionare.

- Publicitate -

„Dacă am interveni asupra prețurilor și le-am bloca, la alimente și medicamente, probabil vom avea o problemă de aprovizionare. Ce am eu oficial nu îmi arată o explozie a acestor prețuri. A plafona astăzi prețurile ne-a putea duce la o penurie de produse”, a declarat Florin Cîțu.

Nu este o problemă cu stocurile, susține ministrul Finanțelor.

Florin Cîțu susține că o creștere excesivă a deficitului, peste 10%, crează probleme de finanțare, iar statul nu are bani să susțină eventualele măsuri necesare.

- Publicitate -

„A crește deficitul la 10% îți crează o problemă de finanțare, degeaba spunem tuturor că dăm câte 1000 de euro, dacă nu îi ai. Bani ai din taxe și din împrumuri. De asta trebuie să fim foarte atenți. Putem să creștem deficitul, dar vom avea o problemă de finanțare. Să terminăm cu proietele populiste. Nu putem să aruncăm cu bani în stânga și în dreapta că nu ajutăm pe nimeni”, a declarat Cîțu, în direct la Digi24.

Acesta a mai declarat că în nu avem probleme de finanțare și că în acest moment nu ia în calcul un credit de la instituțiile financiare.

„Mă uit la toate sursele de finanțare. Avem noroc că avem acel buffer care e încă intact. Sunt precaut în politica fiscală pe care o facem. În acest moment nu avem nevoie de un credit”, a precizat ministrul.

- Publicitate -

Florin Cîțu speră într-o revenire rapidă a economiei după ce va trecere perioada de criză COVID-19.

„Poate într-o lună două să termină cu această probemă și să avem un șoc pozitiv rapid. Eu merg pe acest scenariu, să avem o revenire rapidă. Nu am semne care să îmi arate că nu păstrăm capacitatea de producție. Sunt optimist că putem să revenim poate la fel de puternic cum am căzut. Eu cred într-o revenire în V”, a completat Cîțu.

sursa: digi24.ro

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău