Rovinieta şi taxa de pod nu vor putea fi plătite prin SMS în acest weekend

amnezi_rovigneta.jpg

amnezi_rovigneta.jpg

Plata rovinietei şi a taxei de pod prin SMS ar putea fi afectată de lucrări de mentenanţă la sistemele informatice, în acest weekend.

- Publicitate -

De astăzi de la ora 14 şi până mâine seară la ora 22, şoferii sunt sfătuiţi să-şi achiziţioneze rovinieta sau să plătească taxa de pod la benzinării sau alţi distribuitori.

„CNAIR SA informează clienții operatorilor de telefonie mobilă că, urmare a unor activități de mentenanță/upgrade la sistemle informatice ale Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), în perioada 18 noiembrie, ora 14:00 — 19 noiembrie 2017, ora 22:00, există posibilitatea ca emiterea rovinietelor și a peajelor, prin intermediul serviciului de mesagerie scurtă (SMS), să fie întreruptă”, precizează CNAIR.

În aceste condiții, pentru a evita aplicarea unor sancțiuni contravenționale, în situația în care nu se reușește achitarea rovinietei/peajului prin SMS, utilizatorii au obligația de a achita tarifele la punctele de lucru ale distribuitorilor.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău