„O nouă prevedere legislativă. Cartea de salvare a autoturismului este obligatorie. Şoferii pot fi amendaţi cu 1000 de lei dacă nu o au.”
Astfel de ştiri au invadat reţelele de socializare şi unele site-uri de ştiri. Cartea de salvare a maşinii este o fişă care conţine schiţa autoturismului şi ar trebui să-i ajute pe pompieri în eventualitatea unui accident grav. Însă niciun şofer nu este obligat să o aibă în maşină.
„Poliţiştii care opresc autoturismul în trafic pentru a controla şi verifica documentele, solicită cărţile de identitate, actele maşinii, permisul şi asigurarea. Niciodată cartea de salvare. Nu sunt aplicate sancţiuni contravenţionale pentru acest lucru, spune Georgian Drăgan, IGPR.
Totuşi, salvatorii le recomandă şoferilor să tipărească documentul şi să îl ţină în suportul parasolarului. În urmă cu doi ani, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă şi Automobil Club Român au început o campanie prin care au încercat să vorbească despre importanţa cărţii de salvare la bord.
Citește articolul integral pe digi24.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































