De la 1 septembrie 2015 a intrat în vigoare norma de poluare Euro 6. Astfel, toate mașinile noi comercializate după această dată vor respecta noile norme.
Pentru români, acest lucru se traduce și prin aplicarea timbrului de mediu pentru mașinile Euro 6. Dacă până la 1 septembrie 2015 vehiculele Euro 6 erau scutite de la plata acestei taxe, după această dată toți proprietarii vor fi nevoiți să o achite.
Limitările cu privire la emisiile poluante ale vehiculelor au fost introduse în Europa începând cu luna iulie a anului 1992. În ianuarie 1996 s-a trecut la norma Euro 2, iar din 2000 a fost introdusă norma Euro 3.
Mai multe pe auto-bild.ro.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































