Dezvăluirile unui pilot român: cât de periculoase sunt dispozitivele hands-free când conduci?

Alexandru-Filip-Bogdan-Iancu-Raliul-Harghitei-2013-002-800x600_35f51.jpeg

Alexandru-Filip-Bogdan-Iancu-Raliul-Harghitei-2013-002-800x600_35f51.jpeg

Pilotul de raliu Alexandru Filip este sceptic în privința modificărilor Legii circulației, prin care sunt sancționați șoferii care folosesc dispozitive mobile atunci când conduc. ”Inclusiv polițiștii vorbesc la telefonul mobil când sunt la volan. Schimbarea ar trebui să vină, în primul rând, din partea celor care aplică legea și, evident, și din partea noastră”. Instructor de conducere defensivă, Alex Filip a explicat, intr-un interviu pentru Hotnews, cât de riscante sunt dispozitivele hands – free. El consideră că decongestionarea traficului se poate face numai atunci când autoritățile vor veni cu o ofertă concretă, care să îi convingă pe oameni să își lase mașinile acasă.

- Publicitate -

Pe polițiști, cine îi amendează?

Alex Filip: ”Mă deplasez des prin oraș, cu scuterul sau cu bicicleta și văd în mașinile din jurul meu cum șoferii folosesc smartphone -urile. Nu cunosc pe nimeni care să fi fost sancționat, în această perioadă, pentru această contravenție. Habar nu am de ce s-a ajuns la această situație, poate că e lenea prea mare pentru a scrie un poces-verbal sau poate că este atât de mare avalanșa de nereguli încât polițistul spune: ”ok, și ce-aș putea să schimb?!”, Vedem nenumărate filmări cu polițiști care stau în timpul serviciului pe internet, pe telefon. Cu atât mai mult, vedem polițiști care nu poartă centura de siguranță în mașinile de poliție, vedem polițiști care conduc în timp ce se uită la telefonul mobil și atunci cum am putea să le cerem așa ceva când și ei procedează la fel?!

Vă invit să vă uitați la ceea ce se întâmplă în autospecialele de poliție, când vedem polițiști care se deplasează în misiune cu viteză foarte mare, cu semnalele pornite – dar fără centură ori cu centura petrecută prin spatele scaunului sau, în egală măsură, conducând în mână cu telefonul mobil sau vorbind la telefon. Pe ei cine îi amendează? Exemplu și schimbarea ar trebui să vină, în primul rând, din partea celui care aplică legea și, evident, și din partea noastră. Ar trebui să conștientizăm că orice deschidere de telefon ne pune în pericol pe noi sau pe cei din apropierea noastră.

- Publicitate -

Cât de riscante sunt dispozitivele hands – free?

Alex Filip: ”Vedem nenumărați șoferi care conduc mijloace de transport în comun și care toată ziua stau cu casca la ureche și vorbesc continuu. Acest lucru nu este normal, pentru că șoferii sunt deconectați de la ceea ce se întâmplă. Multor șoferi li se întămplă să parcurgă o distanță din punctul A în punctul B (să zicem de la București la Brașov) și își dau seama că le lipsește un segment în memorie ”Când am trecut de Sinaia, că nu îmi amintesc?!” Exact pe segmentul acela a vorbit la telefon, s-a gândit la cu totul altceva și s-a deconectat de la ceea ce făcea. Mintea noastră nu poate să facă decât o activitate principală și câteva activități secundare, dar nu poate face două activități principale în același timp. Nici nu putem parca atunci când vorbim la telefon și exemplele sunt nenumărate.

hiar dacă avem ambele mâini pe volan și vorbim la hands –free, nu ne putem concentra la ceea ce facem, nu ne uităm în oglinzile retrovizoare, nu anticipăm traficul și de aici rezultă accidente. După părerea mea, dacă ai de dat un telefon important, te oprești și vorbești pentru că cele două-trei minute pe care le pierzi sunt mult mai valoroase pentru viața pe care, de fapt, ți-o pui în pericol.

- Publicitate -

Citește continuarea pe hotnews.ro

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău