Situație gravă la SGU Ploiești. Angajații au primit numai 700 de lei din salariul pentru luna iulie

sgu-ploiesti-salarii.jpg

sgu-ploiesti-salarii.jpg

Servicii Gospodărire Urbană Ploiești se confruntă cu o adevărată criză financiară. Datoriile către ANAF și SPFL Ploiești, dar și datoriile istorice de la societate au făcut ca la această oră SGU se confrunte inclusiv cu incapacitatea de plată a salariilor.

- Publicitate -

Primul impas a fost înregistrat în luna iulie, când SGU a constatat că nu dispune de sumele necesare pentru plata salariilor, iar suplimentar a primit și o notificare de la societatea care furniza bonurile de masă că va fi sistată colaborarea în cazul în care nu sunt achitate datoriile restante de acum, câțiva ani, cifrate la aproximativ 50.000 de lei.

„Nu am reușit încă să acordăm toate salariile, iar pentru ca nimeni să nu fie discriminat am decis acordarea unei sume fixe în valoare de 700 de lei. La această oră, la SGU figurează 648 de angajați”, a declarat pentru Observatorulph.ro directorul SGU Ploiești. 

Cu salariile pe luna iulie neplătite integral, SGU trebuie să mai treacă de un hop. La începutul lunii septembrie va trebui să achite o plată mult mai mare către ANAF, având în vedere că a recurs deja la o amânare de plată. Prin urmare, momentan nu pot fi date asigurări că pe data de 10 septembrie angajații vor primi diferențele salariale pe luna iulie și avansul. 

- Publicitate -

Ca soluție propusă ar fi o renegociere a contractului de delegare încheiat cu Primăria Municipiului Ploiești, în special pentru lucrările care au fost executate până acum benevol la unitățile de învățământ.

„Vom propune ca în contractul de delegare încheiat cu Primăria Ploiești să fie prevăzute și serviciile de întreținere a spațiilor verzi, precum și efectuarea de deszăpezire la unitățile de învățământ”, a precizat Ionuț Crețu, președintele CA-ului de la SGU Ploiești.

Totodată, potrivit unei decizii a CA, în baza raportului Curții de Conturi Prahova, la SGU s-a constituit o comisie prin care să fie stabilite prejudiciile create chiar de unele persoane care s-au aflat la conducerea societății. Pentru aceste prejudicii constituite la nivelul comisiei au fost transmise notificări către mai multe persoane, pentru recuperarea sumelor care, în trecut, au îmbrăcat forma unor avansuri spre decontare. Dar, cu siguranță, aceasta este o altă poveste…

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău