Prahova va putea folosi marca „România – explorați Grădina Carpaților”, pentru promovarea turismului

prahova-paduri-turism.jpg

prahova-paduri-turism.jpg

Consiliul Județean Prahova va colabora cu Ministerul Turismului, obiectivul fiind promovarea turismului în perioada 2017 – 2018, inclusiv promovarea evenimentelor naționale și internaționale derulate în județ.

- Publicitate -

Totul a plecat de la o adresă a Direcției Generale Dezvoltare, Promovare și Marketing, prin Serviciul Turism Intern, privind un protocol cadru de colaborare între Ministerul Turismului și Consiliul Județean Prahova, care are ca obiect colaborarea dintre părți în vederea creșterii „vizibilității României ca destinație turistică prin promovarea brandului turistic național și în special a județului Prahova și a evenimentelor organizate de acesta, evenimente naționale și internaționale de promovare turistică pe anul 2017 – 2018”.

Potrivit proiectului aprobat de Consiliul Județean Prahova, „protocolul nu impune alocarea nici unei sume din bugetul propriu al județului”, deoarece Ministerul acordă Partenerului gratuit, dreptul de a utiliza marca „ România explorați Grădina Carpaților” și marca „România explore the Carpathian garden”.

„Totodată Ministerul Turismului acordă Partenerului dreptul de a utiliza, reproduce și difuza fotografii și operele audiovizuale constând în: spoturi/filme de promovare din arhiva ministerului, în scop publicitar, în vederea promovării României ca destinație turistică și a brandului turistic național, cu ocazia evenimentelor organizate de Partener”, se arată în proiectul de hotărâre aprobat de Consiliul Județean. 

- Publicitate -

Prahova se poate mândri de faptul că atrage, anual, sute de mii de turiști. Exemplul cel mai elocvent a fost în mini-vacanta de Sfânta Maria, când 18.000 de turiști și-au petrecut vacanța pe Valea Prahovei, potrivit estimărilor prestatorilor locali.

„A fost cel mai aglomerat weekend al sezonului estival iar mulți dintre turiștii care sperau să găsească cazare pe loc nu au avut succes, hotelurile având camerele rezervate în avans”, a declarat Adrian Voican, președintele Asociației pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Prahova. Potrivit statisticilor APDT Prahova, „cu un grad de ocupare de 100%, stațiunile Sinaia, Azuga și Bușteni rămân favoritele turiștilor. O surpriză plăcută a venit din partea orașului Breaza care a avut un grad de ocupare de 100% și Municipiul Câmpina care a fost ocupat în proporție de 80%”.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău