Toaleta publică de lângă Parcul Toma Socoleanu a fost închisă în luna iulie 2016, pe motiv că din cauza infiltrațiilor și a lipsei ventilației sunt necesare reparații capitale. La un an de la luarea măsurii, toaleta a rămas tot închisă și nici vorbă de începerea lucrărilor de reparații.
În urmă cu un an, Servicii Gospodărire Urbană Ploiești, societate aflată în subordinea Consiliului Local, a invocat faptul că, „în urma numeroaselor sesizări din partea cetățenilor, în ceea ce privește starea precară a toaletei publice aferentă Parcului Toma Socolescu – toaletă administrată de SC SGU Ploiești SRL – conducerea societății a decis închiderea acesteia, pe o perioadă nedeterminată”. Iar la acea dată se vorbea de închiderea temporară a toaletei publice.
„Închiderea temporară a toaletei a fost generată și de necesitatea investițiilor majore în scopul refacerii spațiului, la standardele reglementate prin lege, investiții care trebuie realizate de către municipalitate, în calitate de proprietar al acesteia, societatea noastră fiind numai administratorul toaletei publice respective. Astfel, în calitate de concesionar și administrator al toaletelor publice, societatea noastră poate realiza numai lucrări de reparație. Acestea din urmă au fost derulate periodic, însă din cauza stării precare a spațiului respectiv (infiltrații, lipsă ventilație corespunzătoare etc) lucrările au fost compromise, la scurt timp după finalizare”, se arată în comunicatul de presă de la acea dată emis de SGU.
Prin urmare, SGU a montat în zonă un grilaj care să interzică accesul la subsol, acolo unde funcționa până anul trecut toaleta publică.
Mai mult, la acea dată, SGU arăta cu degetul spre Direcția Tehnic Investiții pe motiv că în vederea reabilitării capitale era deja pregătit un studiu de fezabilitate și exista chiar un deviz estimativ al costurilor, însă studiul a primit un aviz negativ din partea comisiilor de specialitate.
„Totodată, precizăm faptul că, în cursul anilor anteriori, societatea noastră a înaintat către Direcția Tehnic Investiții, din cadrul municipalității, un studiu de fezabilitate, în care a fost menționat și costul estimativ necesar lucrărilor de investiție. Acest studiu a fost dezbătut în comisiile din cadrul direcției respective, răspunsul fiind unul negativ”, se arata în comunicatul de presă.
„Acest WC public a fost închis din cauza problemelor majore cu infiltrațiile de apă. Noi am elaborat proiectul, care prevede lucrări majore. Acolo nu s-a făcut o reparație capitală de 30 de ani, poate și mai mult”, a susținut Donald Constantin, directorul SGU Ploiești, precizând că proiectul se află la Direcția Tehnic Investiții.
În momentul aprobării bugetului pe 2017, pentru lucrări a fost prevăzută suma de 10.000 de lei.
Cât privește începerea lucrărilor la toaleta publică din zona centrală nimeni nu poate spune când anume se va produce minune. Iar până atunci toaleta publică rămâne închisă.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

































