Pasajul de la Gara de Vest nu va fi gata la termen. Primăria pierde milioane de euro!

Deși ar trebui să fie gata pe 31 decembrie 2015, pasajul suprateran de la Gara de Vest din Ploiești are o întârziere de 252 de zile, potrivit unui document oficial al Primăriei Ploiești! Autoritățile locale avansează acum ca termen de finalizare a investiției, finanțată din foonduri europene, sfârșitul lunii iunie 2016. În aceste condiții, facturile către constructori emise după 1 ianuarie 2016 vor fi plătite din bugetul local. Vezi documentul primăriei la finalul articolului.

- Publicitate -

Ce se întâmplă la pasajul de la Gara de Vest! Stadiul lucrărilor – galerie FOTO
Senatorul PNL, Andrei Volosevici, a postat pe pagina sa de Facebook un document prin care Primăria Ploiești recunoaște că pasajul de la Vest nu va fi gata la termenul stabilit prin contract, împreună cu următorul comentariu:
"Nepasare sau nestiinta?!?
Iata cum investitiile din Ploiesti pe fonduri europene se transforma in lucrari pe banii nostri:
Asa cum anticipam, investitiile din Ploiesti executate pe fonduri europene nu vor fi finalizate la termen. Consecinta? Toate lucrarile care urmeaza sa fie executate dupa data de 31 decembrie 2015 vor fi platite de municipalitate, iar daca proiectele nu vor fi finalizate pana la 1 iulie 2016 gravitatea situatiei va fi si mai greu de gestionat avand in vedere faptul ca vor trebui returnate si fondurile atrase de la Uniunea Europeana in anul 2015.

Si pentru ca politicienii aflati la putere ne acuza de demagogie si discurs politicianist….

de data aceasta va pun la dispozitie o adresa oficiala oferita de reprezentanti ai executivului ploiestean care raspund unei interpelari a unui consilier local al PNL printr-o informare cu privire la stadiul lucrarilor la pasajul suprateran peste calea ferata Bucuresti-Brasov.
Citeşte şi: Gafă la pasajul de la Gara de Vest! Lucrările pot fi blocate

- Publicitate -

Concluzia? Sa ne rugam ca lucrarea sa fie finalizata pana la 1 iulie 2016.

Ce pierdem dupa 1 ianuarie 2016? Posibilitatea realizarii unui proiect ce se putea executa, daca era finalizat in termen, cu aproximativ 98% din fonduri europene si 2% de la municipalitate. Si vorbim de aproximativ 57 milioane lei.

La ce s-a ajuns? In loc sa atragem aproximativ 50 milioane lei de la Uniunea Europeana, vom pierde peste 20 milioane.

- Publicitate -

Cam asta e administratia PSD-ALDE-UNPR la Ploiesti!!!

Dovada:

P.S. 20 milioane lei reprezinta sustinerea subventiei la caldura propusa de PNL pentru aproximativ un sezon si jumatate".

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău