Consiliul Județean Prahova anunța semnarea contractului pentru elaborarea studiului de fezabilitate, în urmă căruia la Mizil se va construi o variantă ocolitoare. Studiul propune analiza a două variante de drum ocolitor, ambele având o lungime de aproximativ şase kilometri.
Realizarea acestei centuri ocolitoare va duce la creșterea mobilității, la reducerea timpului de deplasare pentru transportul de persoane, mărfuri, materie primă etc., mărirea siguranţei circulaţiei atât rutiere, cât şi pietonale, scăderea noxelor şi, de asemenea, va contribui la dezvoltarea zonei.
Varianta ocolitoare, care va avea caracteristicile unui drum judeţean, va beneficia de o serie de lucrări de artă de tip poduri şi podeţe, de pasarele etc.
Studiul de Fezabilitate pentru varianta ocolitoare Mizil va fi realizat de Asocierea de firme SC DINENG DEV SRL – SC RIA DESIGN CONSULTING SRL – SC INCONS DEVELOPMENT SRL, prin Lider de Asociere SC DINENG DEV SRL. Durata realizării acestui SF, finanţat din fonduri ale CJ, este de 90 de zile de la semnarea contractului.
Vă reamintim că un contract similar a fost semnat deja, în această lună, pentru drumul Azuga-Buşteni, urmând ca după finalizarea procedurilor de licitaţie să fie parafate şi studiile de fezabilitate ale variantelor ocolitoare Păuleşti, Comarnic, Băneşti-Valea Doftanei.”
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Smechereala ieftina folositoare celor care au terenuri de expropiat si altor smecheri. De ce ai face o centura ocolitoare cind peste 2-3 va fi o autostrada? In acest timp orasul Valenii de Munte (pe unde trece tot traficul de camioane Muntenia/Dobrogea spre Brasov) este sufocat de autocamioane. Rusine smecherasule Dumitrescu, ai luat-o pe urma lui Cosma. Similar vei face centura ocolitoare la Paulesti pentru bastanii care stau acolo, tot o smecherie sulfuroasa si jegoasa.
Alaturi de 4 km ocolire la Comarnic care va genera inca doua intersectii pe acel drum. Nu mai bine era sa faca treceri de pietoni cu lift daca tot il rodea grija de cetateni?