Chiar dacă se spune că 90% din cantitatea de benzen în aerul ambiental provine din traficul rutier, la Ploiești, sâmbătă, s-au înregistrat depășiri pe timpul nopții, când circulația rutieră a fost redusă.
La mai multe stații de monitorizare din Ploiești s-au înregistrat, sâmbătă noapte, depășiri la indicatorul benzen.
Conform datelor publicate pe site-ul calitateaer.ro, astfel de probleme au existat în stațiile de monitorizare din Ploiești, PH1, PH3, PH5 și PH6, când nivelul de benzen în atmosferă a fost de peste 10 ug/m3, în mai multe intervale orare, în condițiile în care 5 ug/m3 este limita anuală pentru sănătatea umană.
Conform aceluiași site, „90% din cantitatea de benzen în aerul ambiental provine din traficul rutier. Restul de 10% provine din evaporarea combustibilului la stocarea și distribuția acestuia”.
Cum depășirile la benzen s-au înregistrat pe timpul nopții, când traficul rutier este la un nivel scăzut pe raza municipiului, nu ne rămâne decât să întrebăm autoritățile de mediu cu atribuții de monitorizare și control care este cauza care generează poluare în Ploiești, știut fiind faptul, că benzenul este catalogată drept o substanță cancerigenă, încadrată în clasa A1 de toxicitate.
Sursă grafic – calitateaer.ro/Ministerul Mediului



Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































