Locuitorii de pe strada Fabricilor din Ploiești, din zona Rafinăriei Astra, au rămas fără apă curentă de aproape o lună. Oamenii s-au plâns, ieri, că nu mai pot rezista în aceste condiții. Comitetul Local pentru Situații de Urgență a decis furnizarea de apă cu cisterna pe toată durata stării de urgență.
Locuitorii de pe strada Fabricilor din Ploiești, care, de aproape o lună, nu mai au apă curentă s-au plâns, marți, că au rămas de mai bine de o lună fără apă curentă, în plină pandemie de coronavirus.
Printr-o dispoziție a Comitetului Local Ploiești emisă, vineri, municipalitatea le-a promis cetățenilor din zonă că vor primi apă cu cisterna în intervalul 25 – 26 aprilie, adică în weekend. Însă apa a fost mult prea puțină, iar marți după ce au rămas fără apă în bidoane și butoaie s-au plâns de condițiile în care au ajuns să trăiască deși au buletin de Ploiești, iar anual plătesc taxe și impozite către municipalitate.
Miercuri, primarul Ploieștiului, Adrian Dobre, a convocat Comitetul Local pentru Situații de Urgență al municipiului Ploiești, iar în timpul ședinței s-a aprobat ca Apa Nova să asigure distribuirea apei potabile cu cisterne pentru locuitorii străzii Fabricilor din municipiul Ploiești, pe perioada stării de urgență.
„Costurile pentru serviciile respective vor fi suportate din bugetul Municipiului Ploiești. Municipalitatea le mulțumește ploieștenilor pentru înțelegere și le recomandă calm și o atitudine civică în aceste momente”, se precizează în comunicatul de presă al Primăriei Ploiești.
„Vrem condiții decente”!
Vestea că vor avea permanent asigurată apă cu cisterna, nu doar la un anumit interval de timp, i-a bucurat pe oameni, însă, spun ei, starea de urgență se poate prelungi mult timp de aici încolo, iar ei și-ar dori să aibă posibilitatea de alimentare cu apă a locuințelor.
Cu alte cuvinte ar fi mult mai fericiți dacă i-ar vedea pe muncitori la treabă să finalizeze lucrările începute.
În zonă trăiesc nu doar adulți, ci și copii, unii doar de câțiva anișori, iar oamenii în vârstă de abia fac față greutăților.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































