Aleșii locali ploieșteni au fost convocați, marți, la ședința Consiliului Local. În premieră, însă, ședința se va desfășura on-line, ca măsură de limitare a răspândirii noului coronavirus, dar și ca urmare a decretării stării de urgență la nivel național.
Primul exercițiu de acest fel a avut loc, luni, la ședința operativă, pentru analizarea proiectelor aflate pe ordinea de zi.
„Ședința Consiliului Local Ploiești de astăzi se va desfășura on-line. Fiecare consilier are tabletă și își va putea exercita prerogativele stabilite de lege, conform noului Cod Administrativ”, a precizat Adrian Dobre, primarul municipiului Ploiești.
Inițial, încă din data de 17 martie 2020, măsura adoptată la Ploiești a fost de restricționare a accesului cetățenilor și reprezentanților mass-media la ședința extraordinară a Consiliului Local, precizându-se că dezbaterea poate fi urmărită pe pagina de internet a municipiului Ploiești.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































