Viață grea pentru ploieștenii care locuiesc la bloc. Eliminarea subvenției la apa caldă nu este singura măsură care va fi luată la Ploiești. Primarul municipiului, Iulian Bădescu, a anunțat că și pentru subvenția la energia termică furnizată în sistem centralizat va exista o modificare, în sensul că aceasta va fi acordată în funcție de anumite plafoane de venit.
„În acest moment există 55.000 de apartamente racordate la sistemul centralizat de încălzire și, în același timp, mai există 34.000-35.000 de unități locative care nu sunt racordate la sistemul centralizat de încălzire. Există o diferențiere clară și o discriminare practicată până acum de Primăria Ploiești în tratarea problemei, în sensul că pentru 55.000 de unități locative Primăria Ploiești a acordat subvenție, în timp ce pentru ceilalți 34.000-35.000 de unități locative niciodată nu s-a dat niciun ban, iar această stare de fapt nu mai poate continua”, a declarat Bădescu. „Pe cale de consecință, ceea ce o să propun Consiliului Local și o să supun și dezbaterii publice este introducerea unui sistem de subvenție la energie termică care să ajungă la persoanele care au nevoie de acest lucru, pentru că nu este normal ca 34.000-35.000 de unități locative să nu beneficieze de niciun ban, iar 55.000 de unități locative, din care 20.000 beneficiază imoral, să beneficieze”, a mai precizat Bădescu. În prezent, la Ploiești este în vigoare un preț de referință pentru gigacalorie, în cuantum de 160 lei/Gcal, iar diferența până la 244,33 lei/Gcal, cât reprezintă prețul de producere, este suportată din bugetul local.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































