Funcţionarii publici din Palatul Administrativ din Ploieşti şi-au văzut astăzi statele de plată pentru luna iunie. „Nicio bucurie!”, au spus mulţi dintre ei, care au salariul minim pe economie. Recuperarea reducerilor salariale diminuate cu 25% în 2010 înseamnă pentru ei numai 40 de lei.
Bucuria funcţionarilor publici că vor avea un venit cu 8% mai mare în iulie, pentru munca prestată în iunie, a fost umbrită de faptul că banii sunt introduşi în salariu şi impozitaţi. Astăzi, în momentul în care au văzut statul de plată, multora, care aveau salariu minim pe economie, nu le-a venit să creadă că vor primi în plus numai 40 de lei. „Creşterea nu este mare în condiţiile în care deja au intrat în vigoare noile tarife la energie electrică. În plus, piaţa s-a scumpit foarte mult. Alta era valoarea banilor în 2010, când s-a aplicat reducerea de 25%”, ne-a povestit unul dintre angajaţi. Ce-i drept pentru alţi funcţionari publici, care aveau un salariu mai mare, 8% poate reprezenta un venit suplimentar de 60-150 de lei.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























