Posturi vacante la Primăria Ploieşti, dar blocate

palatul_administrativ_ploiestiPrimăria Ploieşti este, cel puţin din punct de vedere al schemei de personal, cea mai mare administraţie locală din Prahova. Vechiul Consiliu Local a aprobat 313 posturi, din care numai 277 sunt ocupate. În plus, în plin sezon estival, 26 de persoane sunt în concediu de odihnă, iar alte 26 ( coincidenţă, nu?) au solicitat suspendarea posturilor, din diverse motive.

Blocarea posturilor în administraţiile locale, ca de altfel în tot sistemul public, este una dintre problemele vechi pe care le au în prezent şi primăriile. Încă din 2010, printr-o ordonanţă de urgenţă, s-a suspendat ocuparea posturilor prin concurs a posturilor vacante din autorităţile şi instituţiile publice. Există însă o excepţie. Ordonatorii principali de credite, în cazuri temeinic justificate, pot aproba ocuparea unui procent de maximum 15% din totalul posturilor ce se vor vacanta după data intrării în vigoare a acestei ordonanţe, numai în condiţiile încadrării în cheltuielile de personal aprobate prin buget. În plus, în cazul primăriilor, posturile unice, respectiv cele care nu se regăsesc în altă componentă organizatorică, pot fi scoase la concurs. La Ploieşti, schema de personal prevede 313 posturi, dar numai 277 sunt ocupate.

Sezon estival

- Publicitate -

La Ploieşti, la capitolul posturi vacante, situaţia nu este prea roză. 26 de persoane si-au suspendat activitatea din diverse motive, fie pentru creşterea copilului, fie pentru că s-au detaşat cu locul de muncă în alte instituţii. Oricum posturile sunt blocate. Pe timp de vară lucrurile se complică şi din cauza concediilor de odihnă. În acest moment, municipalitatea are 26 de persoane care figurează în concediu de odihnă.

Vacant, dar nu prea

Un caz concret de post vacant, cel puţin în acte, este cel pentru funcţia de director al Direcţiei de Integrare Europeană, post deţinut în 2010 de Cozia Georgescu, care iniţial a fost detaşată pentru a se ocupa de Polul de Creştere, proiect european extrem de important pentru municipalitate având în vedere sumele care urmau să fie atrase. Lucrurile s-au complicat însă, la scurt timp, pe motiv că dacă, iniţial, detaşarea a fost realizată cu acordul părţilor, ulterior, administraţia locală a revenit asupra deciziei. Cozia Georgescu a atacat în instanţă şi a câştigat procesul. Pe 25 noiembrie 2010 a fost emisă o dispoziţie de revenire pe post, însă la scurt timp directorul Direcţiei de Integrare Europeană a fost destituit, fapt pentru care a urmat un nou proces. În momentul de faţă se aşteaptă sentinţa, iar în cazul în care aceasta va fi una favorabilă, postul poate fi ocupat numai pe perioadă determinată, până la data la care Cozia Georgescu se reîntoarce pe funcţie. „Aştept hotărârea Tribunalului Prahova. În momentul de faţă sunt angajată într-un contract care are ca termen de finalizare anul 2014, fiind coordonator al proiectului european Polul de Creştere”, ne-a declarat Cozia Georgescu.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău