Pentru prima dată în istoria recentă a creștinismului, Biserica Sfântului Mormânt ar putea rămână închisă de Paște din cauza pandemiei COVID-19.
La cererea autorităților, biserica din Ierusalim, care adăpostește mormântul lui Iisus Hristos, a fost închisă pentru limitarea răspândirii coronavirusului timp de o săptămână, însă măsura ar putea fi prelungită, scrie The Jerusalem Post.
Potrivit activenews.ro, mii de credincioși se adună în fiecare an, în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim pentru a participa la ceremonia coborârii Luminii Sfinte a Învierii, cu ocazia Paștelui ortodox.„Sfânta Lumină” se aprinde deasupra Sfântului Mormânt, spunându-se că focul se coboară din cer și aprinde lumânările.
Este considerat cel mai vechi miracol din lumea creștină, prima dată fiind documentat în anul 1106.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































