Cine n-are loc de burta lui Budescu…

Constantin Budescu s-a filmat in pielea goala si le-a dat o replica vulgara contestatarilor
Constantin Budescu

Un comentator s-a arătat de-a dreptul ”șocat” de cum arată Constantin Budescu. Vai, ce jale în presa sportivă, preocupată mai degrabă de pițipoancele care gravitează în jurul unor jucători și de limuzinele sau mașinile sport ale fotbaliștilor…

- Publicitate -

A fost o onoare și o plăcere să particip la realizarea spotului de prezentare a noului echipament al Petrolului, la filmări participând și Budi. Nu mi s-a părut deloc gras, iar pe teren l-am văzut alergând atunci când trebuie.

Cine nu-l cunoaște pe Budescu, cine nu i-a urmărit evoluțiile la echipele pe la care a trecut ar putea să afirme acum că Budescu nu ară terenul așa cum vrea specialistul, atotcunoscătorul de fotbal, agricultură și chiar strategie militară. Budescu are un talent uriaș. Unii spun că dacă se străduia mai mult, acum vorbeam de un alt Hagi, poate de un Dobrin. Dar Budescu e… Budescu. Așa e el, cu bune și cu mai puțin bune, așa cum suntem toți. Budescu nu e perfect, dar am vrea în fotbalul nostru încă 10 ca el. Ar fi cu totul altfel…

Nu știu câți dintre cei care îl critică au excelat în cariera lor profesională, așa cum Budescu a făcut-o de multe ori pe teren și încă o mai poate face. Veți vedea ce poate, nu peste mult timp, când la Petrolul lucrurile vor sta altfel (vezi AICI premisele schimbării).

- Publicitate -

Budescu nu mai are 20 și ceva de ani, dar nici terminat nu e. Îi trebuie poate puțină motivație și niște vârfuri demne de pasele pe care încă le dă de te miri cum le-a inventat. La fel de bine poate fi căpitan de echipă. Are experiență, e carismatic, e respectat de jucători. Nu e treaba mea să îi spun antrenorului Florin Pîrvu sau președintelui Claudiu Tudor ce să facă din punct de vedere sportiv, nu sunt genul acela de jurnalist sau pasionat de fotbal care le știe pe toate, dar chiar aș încerca varianta cu Budi căpitan.

Astăzi, pentru că este un tip mereu cu zâmbetul pe buze, cu suficient de mult umor încât să nu se lase copleșit de melodramele din presa sportivă, ”n-o să-ți vină să crezi ce a făcut Budescu!” E? Ce a făcut? S-a filmat la bustul gol și le-a dat replica oripilaților din presa sportivă. (vezi clipul AICI)

Cum ar fi ca Budescu să îi întrebe când vor fi și ei, jurnaliștii sportivi, așa cum a fost Cristian Țopescu? Deocamdată, Budescu trăiește de pe urma muncii lui, în timp ce cei care îl critică trăiesc tot de pe urma muncii unora ca Budescu.

- Publicitate -

PS: Într-un schimb de mesaje cu Ilie Dumitrescu, Budescu i-a promis că va avea mai multă grijă de silueta lui. Dar asta a făcut-o în fața unuia care are habar de fotbal, nu a prefăcuților și părtinitorilor care trăiesc doar din critici și senzaționalul care de multe ori nu există.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.