Cât valorează un scuipat al guvernanților în ochii șoferilor? Fix 50 de bani

În plină criză a scumpirilor, multe generate de majorarea prețurilor carburanților, Guvernul PNL-PSD-UDMR a venit cu ”soluția salvatoare”: 50 de bani compensare, pe bonul fiscal, la litrul de benzină și motorină.

- Publicitate -

În acest context, personajul  politic care m-a scârbit nu a fost premierul Ciucă, atunci când a anunțat ”compensarea”, ci șeful său politic și, din păcate, al întregului popor.

Din ”puțul gândirii”, Klaus Iohannis a glăsuit, referindu-se la suma pe care șoferii o vor ”recupera” atunci când alimentează cu carburanți, că ”50 de bani sunt 50 de bani pe care nu-i dai”.

Citește și Guvernul va compensa cu numai 50 de bani pe litru prețul motorinei și benzinei. Anunțul premierului

Redau declarația completă a întâiului șofer al țării: ”În situația în care prețurile au crescut destul de mult, guvernul a ajuns la concluzia că trebuie să facă ceva atât cât se poate. Nu poți să plafonezi sau să subvenționezi o parte semnificativă. Și 50 de bani sunt 50 de bani pe care nu-i dai”.

- Publicitate -

Citește și Voi mai puteți cu politicienii care se ”mândresc” cu David Popovici, de parcă au vreo contribuție la succesul lui? Tocmai i-a apucat frenezia bazinelor de înot

Nu știu în ce țară trăiește domnul președinte, dar în România reală cu 50 de bani nu mai poți face nimic, nici măcar să folosești o toaletă publică.

De fapt, atât mai valorează și respectul pe care i-l port ”domnului președinte”: 50 de bani. Fix cât scuipatul guvernanților în ochii șoferilor.

P.S Doar eu cred că în cel mult o lună carburanții se vor scumpi cel puțin cu cei 50 de bani promiși acum de Klaus&Co?

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

1 COMENTARIU

Comentariile sunt închise.