CFR Călători reintroduce trenurile Intercity. Garniturile cu rang superior de acest tip nu au mai circulat în România din anul 2014.
Potrivit CFR Călători, din data de 12 decembrie 2022 va intra în vigoare noul mers al trenurilor, care va cuprinde și aceste garnituri. Intercity-urile vor circula pe trei magistrale.
Este vorba de Brașov – București – Constanța, care traversează Valea Prahovei, unde se află o linie parțial modernizată pentru viteze de 140-160 km/oră.
Pe magistrala M500 de la București la Suceava și Iași va fi introdus trenul ”Ştefan cel Mare Expres”.
A treia rută este de la București la Cluj Napoca, unde va circula trenul intercity denumit ”Avram Iancu”, un tren care parcurge distanța de cinci sute de kilometri în aproximativ opt ore și jumătate, cu doar trei opriri pe traseu: Ploiești, Brașov și Teiuș.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































