Cinci sportivi ai secției de Kempo de la CSM Ploiești, convocați pentru Campionatul Mondial de Kempo din Portugalia

sportivi
Elevii lui Ghiocel Petrea au câștigat 18 medalii, dintre care 11 de aur, două de argint şi 5 de bronz.

Cinci dintre sportivii secţiei de kempo a CSM Ploieşti au fost convocaţi pentru Campionatul Mondial de Kempo – Ediţia a 19-a, în Portugalia, la Caldas de Rainha.

- Publicitate -

Prima competiţie oficială din 2023 a adus şi primele medalii pentru sportivii secţiei de kempo a CSM Ploieşti, care au participat, pe 4 martie, la Bucureşti, la Campionatul Naţional de Semi-Kempo. Elevii lui Ghiocel Petrea au câștigat 18 medalii, dintre care 11 de aur, două de argint şi 5 de bronz.

Rezultate de excepție au fost obținute de sportivii secției Kempo și anul trecut, la Cupa României la Semi – Kempo pentru Juniori și Cadeți și la Full – Kempo pentru Tineret și Seniori unde sportivii CSM au obținut 17 medalii, dintre care opt de aur.

Citește și: CSM Ploiești. 17 medalii, dintre care opt de aur, la Cupa României la Semi-Kempo pentru Juniori şi Cadeţi și la Full-Kempo pentru Tineret şi Seniori

Cinci dintre sportivii secției Kempo a CSM Ploiești au fost convocați pentru Campionatul Mondial de Kempo, care se va desfășura în perioada 26 – 30 aprilie, în Portugalia

- Publicitate -

Este vorba despre juniorii Edwin Petrea, Robin Mihai, Richard Oghinciuc şi Luca Frăsineanu, şi de seniorul Costel Pasniciuc.

Dintre juniori, Edwin se află la cea de-a treia experienţă internaţională de asemenea anvergură, el reprezentând CSM Ploieşti şi România şi la Campionatul Mondial de MMA din 2021, de la Sofia, unde a obţinut medalia de bronz, şi din 2022, de la Abu Dhabi, unde a ocupat locul al 5-lea.

La rândul lui, Costel Pasniciuc este un sportiv rutinat pe plan internaţional, fost luptător în Glory, una dintre cele mai puternice promoţii de Kickboxing din lume”, a anunțat CSM Ploiești.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.