Andrei, tânărul diagnosticat cu sindrom Asperger, fericit că i s-a dat șansa la o viață normală. De o lună, ploieșteanul lucrează la supermarketul La Cocoș

Andrei, tanarul cu sindrom Asperger, la serviciu
Tânărul ploieștean diagnosticat cu sindrom Asperger, fericit că i s-a dat o șansă

Luni întregi a trăit în izolare, durere și frustrare. Luni întregi a luat la pas Ploieștiul, cu CV-ul în mână, sperând că cineva, oricine, îi va da o șansă. A vrut să muncească, însă, s-a lovit de respingerea unei societăți, care îl considera inadaptat, pe motiv că a fost diagnosticat cu sindrom Asperger. O tulburare de spectru autist, care nu îi afectează lui Andrei, tânărul ploieștean de 23 de ani, dezvoltarea mentală și fizică. Într-o zi, tânărului i s-a dat o șansă. A fost angajat la supermarketul La Cocoș din oraș. De atunci, viața lui Andrei nu mai e închisoarea psihică în care a trăit atâția ani. Vorbesc cu mama lui, Elena Anton, iar femeia plânge. Pentru prima dată, după mult timp, plânge de bucurie…

- Publicitate -

La doar 9 ani, Andrei era mai matur decât alți copii și avea și cu o capacitate de învățare neobișnuită. Singura dificultate pe care, copil fiind, o avea era la capitolul relaționare.

Mama l-a dus la medicul psihiatru și atunci i-a pus pus diagnosticul de sindrom Asperger, o tulburare de spectru autist, caracterizată prin dificultăți în interacțiunea socială și comunicare, precum și prin interese și activități repetitive.

Diagnosticul a fost o primă lovitură. A urmat a doua. Tatăl lui Andrei l-a părăsit pe el și pe mama lui, boala fiului fiind o „povară” mult prea greu de dus.

- Publicitate -

„S-a speriat și a plecat. Nu a vrut să se lege la cap. Singură am luptat. Doar pe mine mă are. Sunt pensionată pe caz de boală. Teama mea cea mai mare este că va rămâne singur și nu se va putea întreține dacă eu nu o să mai fiu”, ne povestea mama lui Andrei la final de martie.

Citește și:https://www.observatorulph.ro/exclusiv/2679583-viata-unui-tanar-ploiestean-cu-sindrom-asperger-andrei-sufera-pentru-ca-vrea-sa-munceasca-dar-societatea-il-respinge

Andrei a absolvit 12 clase la Liceul Tehnologic „Toma Socolescu”. După liceu a făcut și o școală postliceală cu specializarea operator calculatoare. Și-a dorit enorm să muncească și să nu mai fie o „povară” pentru mama lui. Iar visul i s-a împlinit. Dumnezeu lucrează întotdeauna prin oameni, iar ei, oamenii, pot face minuni pentru semenii lor. Fără să judece, fără să pună etichete, doar oferind o șansă.

Din 3 aprilie, Andrei, tânărul respins de o întreagă comunitate pe motiv că face parte din rândul persoanelor neurodiverse, lucrează. A fost angajat cu contract de muncă, pe perioadă nedeterminată, la supermarketul La Cocoș. A primit chiar și plata în avans pentru perioada cât a muncit. Andrei, astăzi, este un om fericit. Se trezește dimineața, ne povestește mama lui, și are un scop.

- Publicitate -

„Pleacă atât de entuziasmat la serviciu. În birou îmi spune că are doi colegi tineri cu care se înțelege extraordinar și care îl mai ajută, dacă este nevoie. Mi-a zis ieri că se duce la bancomat să își scoată din salariu 600 de lei. Era atât de bucuros, cum nu l-am mai văzut de mulți ani. Îl simt cum începe să se integreze și a iese din conul acela de tristețe și anxietate. Nu am, nu avem cuvinte suficiente de mulțumire. Este cel mai frumos cadou de Paște pe care îl puteam primi. Să știu că băiatul meu s-a integrat și e bine. Și că va fi bine pe mai departe”, ne-a mărturisit mama lui Andrei.

Da, sunt autist, dar sunt normal! Funcționez la fel ca oricare și am drepturi și obligații la fel ca oricare. Doar societatea trebuie să înțeleagă și să accepte asta. Asperger nu e o stigmă, e doar un alt fel de a fi”, pare să spună Andrei, tânărul care, în sfârșit, datorită unor oameni cu suflet mare, reușește să își găsească un drum în viață și să nu mai considere normalitatea un mister.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Luiza Toboc
Luiza Toboc lucrează în mass media din 2003, atât presă scrisă, cât și TV. A fost redactor/ prezentator știri la Prima TV Câmpina, a urmat colaborarea cu VP TV și Travel MIX Channel, unde a fost realizator de emisiuni , acoperind aproape toate sferele de interes (sănătate, administrație, politic, învățământ, dar și social). La televiziunea de turism, Travel Mix Channel a realizat jurnale de călătorii în țară. A urmat, colaborarea cu Republikanews, unde, la fel, a fost realizator de emisiuni, fiind implicată și în proiectul derulat în colaborare cu televiziunea regională MDI TV, din Târgoviște. Din aprilie 2021, face parte din echipa Observatorul Prahovean, fiind implicată, printre altele, în numeroase campanii umanitare, prezentate pe larg în cel mai citit cotidian al județului.