O pădure tânără se formează în zona rafinăriei Petrotel. Au mai fost plantați 1000 de salcâmi

padure
Mai mulți voluntari au participat astăzi la o nouă etapă de împădurire a fostei gropi de gunoi a Ploieștiului

În ultimii ani, pe terenul fostei gropi de gunoi a Ploieștiului pe  au fost plantați peste 10.000 de arbori, astfel încât în această zonă a început să se formeze o pădure tânără.

- Publicitate -

Vineri, pe o vreme capricioasă, un grup de voluntari format în speciali din elevi a plantat 1000 de salcâmi pe terenul fostei gropi de gunoi a Ploieștiului, situat în apropierea rafinăriei Petrotel.

Acțiunea a fost organizată de Rotary Club și Primăria Ploiești, cu sprijinul rafinăriei Petrotel Lukoil.

Citește și Romsilva a realizat alte 30 de hectare de perdele forestiere în campania de împăduriri de primăvară

Voluntarii care au înfruntat ploaia au provenit din rândul ONG-urilor precum Asociația Un strop de fericire, Interact și Rotaract Ploiești, elevilor de la Colegiul Național I. L. Caragiale și de la Colegiul Economic Virgil Madgearu, ambele din Ploiești, dar și din rândul angajaților rafinăriei Petrotel.

- Publicitate -

Printre cei mai inimoși voluntari s-au numărat elevii Andrei Ștefan și David Dobre de la ”Virgil Madgearu”, alături de profesoara lor Adina Udroiu, cât și Octavian Anghel, de la Clubul Rotary Ploiești, ”inima” acestui proiect.

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112