Amendă pentru spart semințe în parc. Se întâmplă la Craiova, se poate întâmpla și la Ploiești?

postare facebook politia locala craiova
Postarea inițială de pe pagina de Facebook a Poliției Locale Craiova

Într-un parc din Craiova polițiștii locali au amendat două femei care mâncau semințe și aruncau cojile pe jos. Oare la Ploiești se poate întâmpla așa ceva?

- Publicitate -

În urmă cu câteva zile, pe pagina de Facebook a Poliției Locale Craiova a fost postat cazul unor „doamne” care au fost amendate de polițiștii locali pentru că aruncau coji de semnințe pe jos într-un loc de joacă din municipiu.

Două „doamne”, din Craiova, V.M. în vârstă de 22 ani și M.S.A. în vârstă de 42 de ani, s-au gândit să dea o lecție de educație copiilor despre civilizație, în incinta locului de joacă de la „Simplon”, „tocând” o pungă de semințe ale caror coji le-au aruncat pe jos, stând efectiv cu picioarele în propria mizerie.

Atunci când au fost depistate de către polițiștii locali, una dintre contraveniente a devenit și recalcitrantă, deși știa ce făcuse, părându-i-se un fapt normal să arunce cojile de semințe pe jos, și în incinta unui loc de joacă.

- Publicitate -

Au fost sancționate contravențional cu amenzi în cuantum de 2.500 lei, iar ca măsura complementară s-a dispus curățarea domeniului public.”, a fost postarea Poliției Locale Craiova.

Citește și: Lecția predată de Poliția Locală Ploiești unui locatar care arunca gunoiul în stradă

Pe scurt, cele două persoane care au făcut mizerie la locul de joacă, au fost amendate cu 2.500 d elei și au fost puse să curețe mizeria făcută.

Cel mai probabil, de acum încolo, individele respective se vor gândi de două ori înainte să mai „toace” o pungă de bomboane agricole și să arunge pe jos cojile.

- Publicitate -

Postarea a generat un val de reacții de apreciere care arată clar faptul că cetățenii aprobă astfel de pedepse. Poate că așa ceva ar trebui instituit și la Ploiești…

Căutând activitatea Poliției Locale Ploiești pe social media, am constatat că aceasta este aproape inexistentă. Din păcate în spațiul public nu apar deloc astfel de manifestări ale polițiștilor noștri! Dacă ar fi, ar descuraja, poate, eventualii amatori de astfel de contravenții. Pe de altă parte, poate, ar spori încrederea cetățenilor în organele locale de control.

Citește și: Ploieștenii își doresc mai multe amenzi. Ei cred că doar așa ne vom civiliza

Nu este prima dată când din comparația cu alte orașe ieșim „șifonați”. De ce Poliția lor Locală poate și a noastră nu?

- Publicitate -

Ne dorim și noi, ploieștenii, să vedem astfel de acțiuni ale polițiștilor noștri! Până una alta, instituția aflată în subordinea Primăriei Ploiești este finanțată cu bani de la buget iar noi, plătitorii de taxe, ne dorim să vedem pe ce se duc banii noștri.

Publicăm acest material în speranța că vom vedea și noi, cât de curând, în spațiul public, manifestări ca cele care se regăsesc pe pagina de Facebook a Poliției Locale Craiova. Se poate oare?

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Corina Matei
Corina Matei lucrează în presă încă din 2001. A trecut prin toate ramurile presei scrise: monitorizare, analiză și consultanță de imagine. Din 2007 și până în 2022 a lucrat la Ziarul Financiar. În februarie 2021 s-a alăturat echipei noastre redacționale, ca autor colaborator, și a pus bazele site-ului vacanta-ta.ro, divizia de vacanță a Grupului Observatorul Prahovean. Din 2022 a renunțat la presa centrală pentru a se dedica în întregime proiectelor dezvoltate în cadrul Observatorului Prahovean.