Un alt motiv pentru care Ploieștiul este un oraș eșuat: oamenii care locuiesc aici

Ploieștiul este departe de a arăta sau a fi administrat pe măsura așteptărilor locuitorilor care, ani la rând, au fost alimentați doar cu promisiuni.

- Publicitate -

Citește și: Noi acte de vandalism în parcurile din Ploiești. Cum a ajuns să arate un loc de joacă recent modernizat-FOTO

Gradul de satisfacție față de actuala administrație este mic, încrederea în instituțiile locale este scăzută, iar investițiile sunt realizate în ritm de melc.

Găsirea vinovațiilor este ușoară din spatele ecranelor laptop-urilor sau a telefoanelor, însă oamenii „uită” că mare parte din vina eșecului o poartă și ei.

Citește și: Parcul recent modernizat din cartierul ploieștean Mihai Bravu, acaparat de adolescenți puși pe scandal. Scrisoare cititorului

Acest lucru se vede în zecile de parcuri distruse la câteva zile după modernizare, în coșurile de gunoi rupte de dragul distracției și în băncile și spațiile de recreere vandalizate săptămânal.

- Publicitate -

SGU lansează periodic apeluri către ploieșteni, în sensul de a înțelege faptul că, nu putem avea un oraș european fără aportul oamenilor în acest proces.

„Considerăm că bunul simț nu reprezintă o consecință a măsurilor coercitive, ci o caracteristică definitorie a unui comportament civilizat care contribuie la realizarea obiectivului menționat anterior.

Așadar, avem rugămintea respectării eforturilor noastre în acest sens, prin protejarea investițiilor din bani publici, în scopul de a ne bucura împreună, pentru mult timp, de acestea.

- Publicitate -

Numerele de telefon pentru sesizări privind vandalizarea spațiilor publice și obiectelor de mobilier urban: Dispecerat RASP(0244/984) Poliția Locală (0244/954)” au precizat reprezentanții societății după ce o zonă de recreere din zona Castor a fost distrusă zilele trecute.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.