La 15 grade afară, ploieștenii au caloriferele calde. Astă iarnă, la -5 grade, erau reci

Caloriferele ploieștenilor sunt calde

Paradoxul Ploieștiului continuă: Astăzi, 11 martie 2023, când termometrele arată 15 grade afară, ploieștenii de la bloc au caloriferele calde. În iarnă, în timpul crizei termoficării, la -5 grade, caloriferele erau reci.

- Publicitate -

Încă de azi dimineață am primit sesizări, din diverse zone ale Ploieștiului, cum că există căldură în calorifere, deși afară mercurul termometrelor a urcat deja la 15 grade.

„Dacă în iarnă, la -11 grade, caloriferele erau reci, acum, la +15 grade, sunt călduțe în loc să fie reci! Anii trecuți, la temperatura asta, caloriferele erau calde doar noaptea”, ne-a scris un cititor din zona Lămâița.

„Sunt peste 14 grade cu plus afară. În blocurile de la Cina sunt caloriferele calde. Nu e normal”, suna o altă sesizare.

- Publicitate -

Și în zona de sud a Ploieștiului este aceeași situație: „Înțeleg noaptea să fie calde, așa e normal. Dar acum, la cât e de cald afară, pentru ce avem nevoie de calorifere calde? În iarnă, la -5 grade afară, erau reci!”, ne-a transmis cineva din zonă.

Căldura din calorifere a ajuns să-i nemulțumească pe ploieșteni care consideră că aceasta nu este necesară, având în vedere temperaturile de afară.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112