În timp ce ploieștenii se ceartă cu polițiștii care îi amendează pentru mașinile parcate ilegal, Primăria încă „analizează posibilitatea realizării unei parcări”

Tema locurilor de parcare din această zonă este abordată doar în campaniile electorale când sunt făcute zeci de promisiuni, însă odată terminate alegerile politicienii și aleșii locali uită ce au promis.

Problema mașinilor parcate ilegal în Ploiești este departe de a fi rezolvată. În urmă cu o aproximativ săptămână o acțiune de ridicare a mașinilor parcate în zona Ofelia, cartierul Malu Roșu, a debutat cu un adevărat scandal între proprietari și polițiștii locali.

- Publicitate -

Citește mai multe detalii aici: Scandal la ridicarea mașinilor parcate pe spațiul verde în Malu Roșu: „Nu avem unde să lăsăm mașinile”

Oamenii susțin că în ciuda demersurilor făcute, Primăria Ploiești nu a amenajat în zonă noi locuri de parcare și așa au ajuns să încalce, în mod conștient, legea.

Cum locurile de parcare la nivelul municipiului sunt insuficiente în raport cu nevoile oamenilor, angajații SGU care blochează roți și ridică mașini și polițiștii sunt văzuți în ultimul timp ca noul dușman al poporului.

După ce am stat de vorbă cu mai mulți ploieșteni din Malu Roșu, sancționați pentru parcarea pe spațiul verde, am aflat că oamenii au făcut în ultimii ani mai multe solicitări către Primăria Ploiești pentru găsirea unei soluții, însă nimeni nu i-a luat în seamă.

- Publicitate -

Mai mult, tema locurilor de parcare din această zonă este abordată doar în campaniile electorale când sunt făcute zeci de promisiuni, însă odată terminate alegerile politicienii și aleșii locali uită ce au promis.

Citește și: Noi detalii despre viitoarele parcări supraterane din Ploiești. Unde vor fi amplasate

Cu privire la acest aspect am solicitat Primăriei un punct de vedere și așa am aflat că proiectul care ar trebui să asigure ploieștenilor din Malu Roșu mai multe locuri de parcare a rămas blocat la stadiul de… analizare a posibilității realizării unei parcări.

„Urmare a apariției, în publicația dumneavoastră, a articolului cu titlul Scandal la ridicarea mașinilor parcate pe spațiul verde în Malu Roșu – Nu avem unde să ne lăsăm mașinile, vă comunicăm că, în vederea evitării supraaglomerării existente în acest moment în parcările din municipiul Ploiești, Direcția Tehnic, Investiții, prin Serviciul Reparații și Investiții Drumuri, analizează posibilitatea realizării unei parcări supraetajate în cartierul Malu Roșu.”, au precizat reprezentanții Primăriei Ploiești.

- Publicitate -

Vom reveni.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.