Ploiești, traseul TCE 202 – doi tineri își ”odihnesc” picioarele, punându-le pe banchetele din mijlocul de transport în comun. Nimeni nu are nimic de zis…
Greu cu civilizația… De vrut… vrem, de putut se vede că nu prea ne iese. Și, culmea, deși nu ne place, atunci când ne întâlnim cu astfel de situații, precum cea surprinsă de camerele din mijlocul de transport ploieștean, prea puțini reacționează.
Uneori este suficient să te adresezi frumos, explicându-le că nu este deloc civilizat să îți pui încălțările acolo unde se așează călătorii. Unii înțeleg și se conformează. Din păcate, alții devin agresivi, de unde și reticența celorlați călători de a le face observație.
Se poate rezolva problema și prin campanii în care să se arate ce amenzi primesc cei filmați în astfel de ipostaze, după ce sunt identificați. Pentru asta ar trebui însă ca Poliția Locală să își facă treaba, ceea ce nu se întâmplă.
Ce ne rămâne de făcut? Atunci când primim astfel de imagini, le publicăm, cu speranța că poate măcar unii dintre cei mai puțin civilizați înțeleg ceva. Poate…

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Sa-l gaseasca Politia pe cercopitec si sa-l fericeasca cu o amenda, s-o gasi vreun articol din multitudinea de legi care sa-l ajute sa se schimbe. In bine.