350 de holtere aflate în patromoniul Sectorul 1 București și 1.000 de brățări vor fi alocate, de azi, celor în carantină sau în izolare. În acest moment, România are 16 oameni în carantină (care sunt ținuți în clădiri speciale) și 11.235 de oameni în izolare.
”Începem azi un proiect pilot în care punem holtere de EKG, temperatură, saturație de oxigen și alți parametri, deocamdată celor aflați în carantină și vom pune și brățări pentru cei în izolare. Apoi, holterele le vom folosi pentru cei contaminați, care nu vor fi în stare gravă, dacă va fi cazul”, a spus, pentru Libertatea, secretarul de stat Nelu Tătaru. Ministerul Sănătății derulează proiectul pilot în colaborare cu Sectorul 1.
Holterele sunt, practic, echipamente medicale care vor sta lângă patul celui aflat în carantină, suspect sau infectat cu forme ușoare. Ele transmit 6 parametri medicali, printre care și EKG-ul.
Brățările se poartă la mână și, în afară de localizare, indică temperatura și pulsul.
”Centrul de telemedicină de la Sectorul 1 va fi cel care va monitoriza localizarea, temperatura și frecvența cardiacă a celor aflați în izolare”, a precizat Tătaru.
Citește mai multe pe Libertatea.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































