Domnule primar, domnilor consilieri locali, domnilor directori de regii și departamente din Ploiești! Alooo! Mai trăiți?
Dacă nouă, ca jurnaliști, ne e rușine pentru că nu mai facem față să răspundem tuturor sesizărilor, tuturor solicitărilor de a publica imagini cu gunoi, gropi, insecte, parcuri distruse, voi cum vă simțiți? Pe bune, puteți să dormiți? Puteți sta relaxați, încasându-vă acele salarii imense?
Ce să le mai spunem oamenilor? V-am solicitat sute de puncte de vedere, de am ajuns să vedem puncte negre citindu-vă răspunsurile imbecile. Cu puncte de vedere nu se strânge gunoiul, nu se omoară insecte, nu se îngrijește spațiul verde. Dacă se putea, pe cuvânt de onoare că ieșeam cu punctele de vedere și le împrăștiam în tot orașul. Mureau țânțarii, paraliza tigrul platanului, de degrada biologic instant gunoiul. Dar nu merge… Și ziceți merci că nu au aflat alte specii că la Ploiești nu le deranjează nimeni, pentru că cine știe ce alte lighioane se pripășeau pe aici.
Ce să le mai spunem oamenilor? Că sunați pe la redacție să spuneți cât sunteți de supărați, pentru că scriem zilnic despre voi, să întrebați cine ne pune? Cine să ne pună? Tot aici locuim și noi și necazul vostru este că tot aici și votăm. Da, da, asta facem! Și o să facem în așa fel încât să voteze mulți, toți dacă s-ar putea. Noi, ca jurnaliști, nu putem face dezinsecții, deratizări, salubrizare, dar putem să vă facem praf imaginea. Cum? Simplu! Arătând exact ceea ce faceți pentru salariile încasate fraudulos. Nu o luați ca pe o amenințare, pentru că nu este. Este o promisiune. Nu vă convine? Dați-ne în judecată (așa cum deja v-ați apucat)! Noi putem pierde un proces, dar voi veți pierde scaunele și știm că asta vă doare cel mai tare, că asta vă rupe buzunarele, că vă arde la card.
La Ploiești, ne-ați adus în situația de ”care pe care”. Voi ați vrut-o! Voi, bătându-vă joc de oameni, de contribuțiile lor, de orașul lor. Poate că nici nu mai este necesar să arătăm, deși vom continua obsesiv să o facem, pentru că oamenii văd. Ați avut curiozitatea să citiți comentariile de la știrile despre Ploiești – orașul rușinii? Ooo… este festival. În afară de rudele voastre, cei câțiva abonați la contracte și câțiva amețiți de prin curțile partidelor, ghici cine vă mai votează? Ăla negru care ne-a pus și insistă să ne pună să scriem.
Vă oferim, cu drag, din partea unor ploieșteni, alte câteva imagini, de această dată cu invazia insectelor din specia ”tigrul platanului”. Știți ce nasol pișcă astea? De unde dracu să știți, când vilele voastre sunt în afara orașului? Și să știți că imaginile nu sunt reale. Ăla (ăia, aceia), care ne-au pus să scriem, au avut ei prin casă borcane cu tigrul platanului (sechestrat temporar) și a împrăștiat niște exemplare pe la geam, ca să le pozeze și să vă strice vouă imaginea.




Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































