Ministrul Sănătății a publicat un proiect de hotărâre de Guvern care introduce pe lista medicamentelor compensate și gratuite, opt noi tratamente pentru bolnavii de cancer, diabet sau boli rare.
Ministerul Sănătăţii a publicat un proiect de hotărâre de Guvern care permite introducerea pe lista medicamentelor compensate şi gratuite a opt noi molecule, dintre care două sunt aprobate pentru noi indicaţii terapeutice, scrie Digi24.ro.
Potrivit unui comunicat de presă al ministerului, medicamentele sunt destinate pacienţilor cu afecţiuni oncologice, diabet zaharat şi boli rare.
„Moleculele pentru care a fost emisă de către ANMDMR decizie de includere necondiţionată în lista medicamentelor compensate şi gratuite au fost trimise comisiilor de specialitate din cadrul Ministerului Sănătăţii pentru estimarea consumului. În perioada imediat următoare, aceste medicamente vor fi incluse pe listă printr-o hotărâre de Guvern”, se arată în comunicat, potrivit Agerpres.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































