Ceremonia de lansare a programului social de interes național de susținere a cuplurilor și a persoanelor singure, pentru creșterea natalității a avut loc marți la Palatul Victoria.
Cu ocazia acesteia, ministrul Familiei, Gabriela Firea, a anunțat faptul că, începând cu data de 5 decembrie, persoanele interesate pot depune cererile pentru ajutorul acordat de stat.
”Așadar, începând din 5 decembrie, aș vrea să reținem cu toții această zi, se pot depune deja cererile (și fac această precizare pentru că am primit numeroase întrebări de când putem aplica la acest program) deci din 5 decembrie se pot pot depune online toate solicitările, pentru că ne digitalizăm, nu mai venim cu dosare cu șină, cu birocrație, la adresa de email [email protected]. Vom publica această adresă, iar evaluarea va fi una cât se poate de rapidă, tocmai pentru ca cuplurile sau femeile singure care apelează la acest program să nu aștepte foarte mult”, a anunțat ministrul.
Prin acest program, ministerul alocă două vouchere, în valoare totală de 15.000 de lei, pentru cei care au nevoie de fertilizare in vitro.
Gabriela Firea a mai anunțat că, chiar dacă plafonul pentru luna decembrie 2022 se va epuiza, “Programul social de interes național de susținere a cuplurilor și a persoanelor singure, pentru creșterea natalității” va continua și în 2023.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































