Primarul Ploieștiului, Adrian Dobre, a protestat joi, 4 aprilie, în fața sediului ministerului Mediului din București.
Însoțit de mai mulți tineri, care purtau măști de gaze, edilul a vrut să tragă un semnal de alarmă privind poluarea din oraș, care a atins valori record, sancționând astfel pasivitatea ministrului Mediului, Grațiela Gavrilescu.
Ieri noapte, primarul Dobre a cerut socoteală și șefilor rafinăriei Petrotel Lukoil, pe care i-a acuzat că acționează ”noapte, ca hoțiii”.
Detalii aici: Primarul Ploieștiului cere socoteală Petrotel pentru poluare: ”Voi pune cortul în fața rafinăriei!” VIDEO
UPDATE Comunicatul Primăriei Ploiești
Primarul Municipiului Ploiești, domnul Adrian Florin Dobre, a participat, astăzi, 4 aprilie 2019, la un protest în fața sediului Ministerului Mediului, pentru a atrage atenția asupra problemelor de poluare cu care se confruntă municipiul nostru.
Precizăm faptul că, în perioada 1-3 aprilie, la dispeceratul Gărzii de Mediu, s-au înregistrat 28 de sesizări din partea ploieștenilor cu privire la calitatea aerului și a mirosului puternic de produse petroliere și sulf.
“Eu, în calitate de primar al Ploieștiului și de reprezentant al ploieștenilor, i-am adus la cunoștință doamnei ministru, Leocadia Gavrilescu, situația dificilă cu care ne confruntăm în special, în aceste zile, în Ploiești. Mesajele mele au fost ignorate, motiv pentru care, am ales această variantă de protest. Astăzi, doamna ministru ne-a primit, dar din păcate, în urma discuțiilor purtate nu s-a vorbit de nicio măsură concretă, care să vină și să răspundă concret problemelor cu care se confruntă ploieștenii. Leocadia Gavrilescu, un fel de Dăncilă a Ploieștiului, ne transmite că în această dimineață a semnat protocoale cu operatorii economici care poluează din Ploiești. Nu asta așteaptă ploieștenii, ploieștenii vor ca autoritățile statului să dea amenzi, să oblige operatorii la investiții, să intervină ori de câte ori poluatorii pun în pericol sănătatea și viața oamenilor. Asta am solicitat eu la întâlnire. Totodată, am solicitat schimbarea legislației, care trebuie adaptată pentru fiecare zonă în parte. În Ploiești avem patru rafinării, nu putem aplica aceleași directive ca în București, spre exemplu. Am cerut ca aceste măsuri să se reflecte în indicatorul cel mai important – numărul sesizărilor primite din partea ploieștenilor. Numărul trebuie redus. Păstrez gândul cu care am venit: ministrul Mediului este de fapt ministrul Poluării și ar trebui să demisioneze din funcție. Ploieștenii s-au săturat de promisiuni și să fie ignorați de cei care își bat joc de oraș și le pun în pericol sănătatea ” a declarat primarul municipiului Ploiești, domnul Adrian Florin Dobre.
VIDEO
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































