Roberta Anastase, senator PNL Prahova, la a 61-a reuniune a APCEMN

Parlamentarul de Prahova a participat, astăzi, în calitate de președinte al Comisiei juridice și politice a Adunării Parlamentare a Cooperării Economice a Mării Negre (APCEMN), la cea de-a 61-a reuniune a acestei comisii.

- Publicitate -

Evenimentul de astăzi, prezidat de Roberta Anastase, a fost organizat de Senatul României și s-a desfășurat în format videoconferință.

„Am prezidat astăzi, în calitate de președinte al Comisiei juridice și politice a Adunării Parlamentare a Cooperării Economice a Mării Negre (APCEMN), cea de-a 61-a reuniune a acestei comisii, eveniment organizat de Senatul României în format videoconferință.

În cadrul intervenției mele în calitate de raportor pentru proiectul de recomandare, am accentuat faptul că asigurarea securității economice reprezintă o responsabilitate primordială a fiecărui stat și a instituțiilor sale și trebuie să se fundamenteze pe implementarea coerentă a unor politici pe termen lung, într-o arie vastă de domenii, pe diversificarea economiei și creșterea potențialului de producție.

- Publicitate -

În egală măsură, am evidențiat importanța sprijinului parlamentar pentru o acțiune eficientă în acest domeniu, arătând că parlamentele au rolul de a adopta cadrul legislativ necesar reducerii impactului negativ al șocurilor economice și al creșterii inflației, precum și de a se asigura că măsurile privind securitatea economică sunt concepute astfel încât să îmbunătățească guvernanța și să consolideze creșterea economică și bunăstarea socială.” a scris Roberta Anastase pe pagina oficială de Facebook.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.